همایش های سالیانه

اینترنت اشیا (Internet of Things) یک تحول نوین در فناوری های ارتباطی امروزی است که از یک نظر شبیه به هیچ یک از تجربیات بشر در این زمینه نبوده و از طرف دیگر سبک زندگی افراد، نحوه ی کسب و کار شرکت ها و روش مدیریت دولت ها را دچار تغییر اساسی خواهد کرد.

سال 2015 در جهان به عنوان سال IoT شناخته شد و از ابتدای آن سال در کنگره ی جهانی موبایل بارسلونا و پس از آن در اغلب همایش ها و رویدادهای مهم و معتبر جهانی، موضوع اینترنت اشیا به عنوان موضوع و دغدغه ی کلیدی مورد توجه مدیران و صاحب‌ نظران حوزه ی ICT و دیگر صنایع و بخش های اقتصادی قرار گرفته است. مباحث توسعه ی شهرهای هوشمند، هوشمندسازی فرآیندهای تولید تا مصرف انرژی، توسعه ی کاربردهای ارتباطی و کنترلی در صنایع بالادستی هم-چون نفت و گاز و خانه ی هوشمند از جمله مهم ترین اقدامات و سیاست  هایی است که در دستور کار بخش های حاکمیتی و شرکت های خصوصی قرار گرفته است.

در کنار استفاده از فرصت‌ های ناشی از پیاده‌ سازی فناوری های IoT، تهدیدها و چالش های مرتبط نیز باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرند؛ چالش های مرتبط با بحث تأمین امنیت، استانداردسازی، نبود استراتژی مشخص در اپراتورهای مخابراتی، عدم قطعیت در برنامه ی دولت و سازمان های خدماتی بزرگ حاکمیتی و در نهایت عدم توجه به ظرفیت های داخلی و به ویـژه شرکت‌ های استارت آپ که نقش بی‌ بدیلی در توسعه ی IoT دارند، همه و همه از جمله مواردی هستند که باید مورد توجه مسئولین و ذی نفعان توسعه ی خدمات مبتنی بر IoT قرار گیرد.

در این راستا، گروه علمی ـ تحلیلی طیف به عنوان کانون تفکر مخابرات ایران تصمیم گرفت هم چون گذشته همایشی را در روزهای 6 و 7 بهمن ماه امسال با حضور حداکثری ذی نفعان ایرانی و جمعی از مشاوران و مدیران با تجربه از کشورهای اروپایی فعال در حوزه ی IoT برگزار و هم چنین فعالیت رسمی فروم اینترنت اشیا ایران (IiF) را آغاز نماید. محورها و موضوعات اصلي که در اين کنفرانس مورد بررسي قرار گرفت، عبارتند از:

  • بررسی کاربردهای مختلف IoT برای بازارهای عمودی فرصت ها و چالش های پیش رو.
  • بررسی نقش اپراتورهای مخابراتی در زنجیره ی ‌ارزش خدمات مبتنی بر IoT.
  • بررسی موضوعات مرتبط با سیاسست گذاری و تنظیم مقررات در حوزه خدمات مبتنی بر IoT.
  • بررسی چالش های فناورانه مرتبط با توسعه ی خدمات مبتنی بر IoT

 

ورود اعضا