, Published in رویدادها
  • بازدید: 1955

اینترنت اشیا (Internet of Things) یک تحول نوین در فناوری های ارتباطی امروزی است که از یک نظر شبیه به هیچ یک از تجربیات بشر در این زمینه نبوده و از طرف دیگر سبک زندگی افراد، نحوه ی کسب و کار شرکت ها و روش مدیریت دولت ها را دچار تغییر اساسی خواهد کرد.

سال 2015 در جهان به عنوان سال IoT شناخته شد و از ابتدای آن سال در کنگره ی جهانی موبایل بارسلونا و پس از آن در اغلب همایش ها و رویدادهای مهم و معتبر جهانی، موضوع اینترنت اشیا به عنوان موضوع و دغدغه ی کلیدی مورد توجه مدیران و صاحب‌ نظران حوزه ی ICT و دیگر صنایع و بخش های اقتصادی قرار گرفته است. مباحث توسعه ی شهرهای هوشمند، هوشمندسازی فرآیندهای تولید تا مصرف انرژی، توسعه ی کاربردهای ارتباطی و کنترلی در صنایع بالادستی هم-چون نفت و گاز و خانه ی هوشمند از جمله مهم ترین اقدامات و سیاست  هایی است که در دستور کار بخش های حاکمیتی و شرکت های خصوصی قرار گرفته است.

در کنار استفاده از فرصت‌ های ناشی از پیاده‌ سازی فناوری های IoT، تهدیدها و چالش های مرتبط نیز باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرند؛ چالش های مرتبط با بحث تأمین امنیت، استانداردسازی، نبود استراتژی مشخص در اپراتورهای مخابراتی، عدم قطعیت در برنامه ی دولت و سازمان های خدماتی بزرگ حاکمیتی و در نهایت عدم توجه به ظرفیت های داخلی و به ویـژه شرکت‌ های استارت آپ که نقش بی‌ بدیلی در توسعه ی IoT دارند، همه و همه از جمله مواردی هستند که باید مورد توجه مسئولین و ذی نفعان توسعه ی خدمات مبتنی بر IoT قرار گیرد.

در این راستا، گروه علمی ـ تحلیلی طیف به عنوان کانون تفکر مخابرات ایران تصمیم گرفت هم چون گذشته همایشی را در روزهای 6 و 7 بهمن ماه امسال با حضور حداکثری ذی نفعان ایرانی و جمعی از مشاوران و مدیران با تجربه از کشورهای اروپایی فعال در حوزه ی IoT برگزار و هم چنین فعالیت رسمی فروم اینترنت اشیا ایران (IiF) را آغاز نماید. محورها و موضوعات اصلي که در اين کنفرانس مورد بررسي قرار گرفت، عبارتند از:

  • بررسی کاربردهای مختلف IoT برای بازارهای عمودی فرصت ها و چالش های پیش رو.
  • بررسی نقش اپراتورهای مخابراتی در زنجیره ی ‌ارزش خدمات مبتنی بر IoT.
  • بررسی موضوعات مرتبط با سیاسست گذاری و تنظیم مقررات در حوزه خدمات مبتنی بر IoT.
  • بررسی چالش های فناورانه مرتبط با توسعه ی خدمات مبتنی بر IoT

 

 چاپ , ایمیل

ورود اعضا