حمایت رگولاتوری از پروژه‌های پایلوت IoT

دکتر عظیم فرد، مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگوی اختصاصی با دبیرخانه فروم اینترنت اشیاء‌ ایران اظهار داشت: فناوری IoT‌ مانند قطار در حال حرکتی است و نمی‌توانیم ورود آن را کنترل کنیم یا مشخص کنیم چگونه بیاید یا مانع ورود آن شویم بلکه باید نظمی به آن بدهیم.

وی در ادامه افزود: باید برای میزان ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این حوزه دقت کافی صورت بگیرد که نه مانع ورود فناوری بشود و نه فناوری بدون کنترل توسعه یابد. یک مساله مهم‌تر این است که رگولاتور این حوزه فقط ما نیستیم.

دکتر عظیم فرد در خصوص نقش وزارت ارتباطات در حوزه IoT تاکید کرد: ما در وزارت ارتباطات باید زیرساخت‌های تبادل داده بین این حوزه‌های اختصاصی را تامین کنیم و ورودی‌ها، خروجی‌ها و پروتکل‌های ارتباطی را به صورت شفاف در شبکه زیرساخت خودمان مقررات‌گذاری کنیم. شفاف به این صورت که داده‌ها متعلق به هر کسی می‌خواهد باشد، بتواند انتقال یابد و از سنسور به کنترل‌کننده خودش منتقل شود. ما باید شفافیت، امنیت و KPI لازم را برای بهره‌برداران تامین کنیم.

نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در فروم اینترنت اشیاء‌ ایران با اشاره به دیگر نقش‌های رگولاتوری گفت: هر دستگاهی باید تصمیمات داخلی بخش خودش را اتخاذ کند و وقتی به بخش ارتباطات می‌رسد و شبکه می‌خواهند، ما باید به آن‌ها مقررات را اعلام کنیم، زیرساخت‌هایی که لازم دارند را در اختیار آنها قرار بدهیم و اتصال آن‌ها به زیرساخت را برقرار کنیم. اما ما باز هم عقب ننشستیم و وارد بقیه حوزه‌ها هم شدیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم و نقش خودمان را ایفا می‌کنیم.

دکتر عظیم فرد با تاکید بر نقش اثرگذار مقررات بخش ارتباطات بر روی بقیه بخش‌ها، افزود: ابتدا باید مطالعه کنیم تا مشخص شود در چه سطحی باید مقررات‌گذاری کنیم. ما نمی‌خواهیم بیش از اندازه ورود کنیم که اشاعه این کار با اینرسی مقررات‌گذاری مواجه شود. در عین حال یکسری مقررات در سمت دسترسی را تعیین کردیم و روی همان کار می‌کنیم مانند استانداردهای رادیویی آن که از مدت‌ها قبل وجود داشت و متقاضیان هم‌اکنون می‌توانند از فرکانس‌های تعیین شده استفاده کنند. به صورت روزمره هم محصولاتی در این زمینه وارد کشور می‌شود که مانع ورود آنها نشده‌ایم بلکه از توسعه آن استقبال هم می‌کنیم اگر کسی بخواهد پایلوتی اجرا کند، به آن‌ها کمک می‌کنیم.

شایان ذکر است که فروم اینترنت اشیاء‌ ایران به عنوان تنها نهاد تصمیم ساز غیر دولتی در اکوسیستم اینترنت اشیاء کشور، با اولویت دهی به تحریک تقاضا در سال ۱۳۹۶ و ارتقای وضعیت تولید و اشتغال IoT، به دنبال رفع موانع احتمالی در اجرایی شدن پروژه‌های آزمایشی اینترنت اشیاء در سطح کشور است. 

ورود اعضا