اجرای حداکثر ۷ پروژه‌ پایلوت کنتورخوانی گاز در نیمه دوم سالجاری

در بیست و سومین جلسه تخصصی فروم اینترنت اشیاء ایران که به میزبانی شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، عضو طلایی فروم IiF، در تاریخ دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ برگزار گردید، آخرین وضعیت طرح پايلوت كنتورخواني هوشمند گاز براي مشتركين خانگي و تجاري جزء مورد بررسی قرار گرفت.

 

مهندس صمدی اسکویی، مجری طرح كنتورخواني هوشمند گاز شرکت ملی گاز ایران در این جلسه اظهار داشت: ۱۱ شرکت /کنسرسیوم متقاضی که در این فراخوان، تفاهم نامه اولیه با شرکت ملی گاز را منعقد کردند، مذاکرات و تعاملات خود را برای مشارکت در این طرح پایلوت آغاز کرده اند.

مهندس صمدی اسکویی با اشاره به اینکه در این فراخوان، تکنولوژی‌ها و پروتکل‌های مختلفی در حوزه IoT مطرح گردیدند، افزود: هنوز پایلوتی اجرایی نشده است اما تاکنون کنتورهای هوشمند مربوطه از سه متقاضی تحویل گرفته شده و در حال آزمایش نمونه‌های آن هستیم.

وی افزود: البته اعتبار عمده این تفاهم‌نامه ها در زمان ۱۰ شهریور ماه به پایان می رسد و تاکنون ۴ شرکت خیلی فعال تر از سایرین بوده اند. با این حال به نظر می‌رسد که بیشتر از ۷ متقاضی به مرحله اجرایی شدن پایلوت ها نخواهند رسید و در نیمه دوم سالجاری، پروژه‌های پایلوت کنتورخوانی اجرایی خواهند شد.

وی در خصوص مسایل مدیریت نرم افزاری این طرح گفت: در خصوص نرم­ افزارهای مدیریت متمرکز کنتور (CMM) و مدیریت داده کنتور (MDM) با متقاضیان، جلسات هماهنگی داشته‌ایم تا نیازمندی‌های شرکت ملی گاز ایران در بحث IT‌ رعایت گردد. علاوه بر این، جلساتی را نیز با وزارت ارتباطات داشته ایم و معقتد هستم که برای موفقیت در این طرح، نیاز است تا در بلند مدت، چارچوب هایی برای نحوه سرمایه گذاری و مشارکت شرکت ها در حوزه IoT تدوین و به کار بسته شود.

مهندس صمدی اسکویی با اشاره به نظرات اصلاحی در خصوص ماده ۴۷ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی گفت: همزمان با بحث طرح پایلوت کنتورخوانی هوشمند، در حال بررسی های اولیه برای بحث شبکه هوشمند گاز هستیم و نگاه ما در نهایت ایجاد شبکه هوشمند گاز خواهد بود و فقط به بحث کنتورخوانی محدود نمی شود.

 مطابق با ماده ۴۷ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۸۹، به منظور مدیریت تولید و مصرف برق، گاز و آب در کشور، وزارتخانه‌های نیرو و نفت حسب مورد موظفند:

۱- دستورالعمل فنی همسان طراحی، ساخت، تأمین، نصب و بهره‌برداری زیرساخت و تجهیزات اندازه گیری و کنترل شبکه هوشمند را تعیین، ابلاغ و اجراء نمایند.

۲- برای همه متقاضیان جدید اشتراک، فقط کنتورهای هوشمند مجهز به سیستم قرائت و کنترل هوشمند بار و امکانات فناوری اطلاعاتی روزآمد را نصب نمایند.

۳- حداکثر ظرف مدت پنج سال کنتورهای همه مشترکین موجود با اولویت مشترکین پرمصرف و همچنین شبـکه‌های توزیع و انتقال را با کنتـورها، زیرسـاخت و تجهیزات مجهز به سامانه قرائت و کنترل هوشمند بار و فناوری اطلاعاتی روزآمد جایگزین نمایند.

در تبصره این ماده قانونی نیز آمده است که سامانه‌های قرائت، کنترل و فناوری اطلاعات برق، گاز و آب به‌صورت هماهنگ و یکپارچه طراحی، اجراء و بهره‌ برداری خواهد شد.

 

شایان ذکر است که بر اساس اعلام دبیرخانه فروم اینترنت اشیاء‌ ایران، ۵ شرکت از ۷ متقاضی نهایی پایلوت کنتورخوانی شرکت ملی گاز ایران،‌ عضو فروم IiF‌ می باشند. 

ورود اعضا