آسيا، پيشرو در توسعه روند انقلاب ديجيتالي

تغيير و تحولات ديجيتالي كه با ظهور اينترنت اشياء آغاز شد، به سرعت در حال رشد ‌است و آمار و ارقام بسيار بهتر و منطقی تر از پيش‌بيني‌های اولیه بوده است. هر روزه، شاهد مدل‌هاي تجاري جديدي هستيم چراكه روز به روز، شركت‌هاي بيشتري به سمت استفاده از روش‌هاي جديد درآمدزايي روي مي‌آروند و ميلياردها تجهيزات متصل جديد ايجاد مي‌شود.

در اين ميان، آسيا از لحاظ تغيير و تحولات ديجيتالي در جهان چه جايگاهي دارد؟ منطقه آسيا - اقيانوسيه پرسرعت‌ترين رشدهاي اقتصادي را تجربه كرده است، 60 درصد از جمعيت جهان را در خود جاي داده است و تا سال 2019 در حدود 50 درصد ازكاربران اينترنت جهان را دارا خواهد بود. بنابراين، عجيب نيست كه آسيا در نوآوري ديجيتالي پيشتاز باشد و حتي از مناطقي همچون اروپا و آمريكا سبقت گيرد.

از دلايل اصلي براي پيشرو بودن شركت‌هاي آسيايي در تغيير و تحولات ديجيتالي مي‌توان به فشاره وارده از سوي مشتريان اشاره كرد و اين شرايط در چين، پررنگ‌تر از ساير كشورها است. در اصل، زندگي افراد در منطقه آسيا تا حد زيادي فناوري‌محور است و فناوري در تمام جنبه‌هاي زندگي روزمره آنها وارد شده است. براي مثال، مي‌توان به اپليكيشن‌هاي پيام‌رسان اشاره كرد كه به طور گسترده در جهان استفاده مي‌شود اما در چين اين اپليكشين‌ها در سطحي كاملا جديد با پلتفرم WeChat استفاده مي‌شود چراكه داراي مجموعه‌اي از قابليت‌ها همچون وب‌سايت، كاتالوگ محصولات، سيستم سفارش آنلاين و پرداخت هزينه، اخبار و شبكه اجتماعي است. پلتفرم WeChat به افراد كمك مي‌كند تا زندگي روزمره خود را سازماندهي كنند. وجود چنين فناوري‌هايي باعث شده است تا مرز ميان زندگي شخصي و كاري از بين برود.

ديگر اينكه منطقه آسيا مهد بسياري از شركت‌هاي بزرگ فناورمحور است. در سال 2014، 10 برند گوشي هوشمند برتر آسيا همچون سامسونگ، LG، Xiaomi و سوني در حدود 69درصد از فروش جهاني گوشي را به خود اختصاص دادند. اين شركت‌ها در تسريع روند نوآوري در تمام جنبه‌هاي كسب‌وكار ديجيتالي براي مثال، خانه هوشمند، فعال بوده است. در كره جنوبي، شركت SK Telecom با همكاري LG و سامسونگ سعي كرده‌اند تا آپارتمان‌هايي كاملا متصل را ايجاد كنند. پيش‌بيني مي‌شود كه ارزش اين بازار در كره جنوبي طي دو سال آينده، به 19ميليارد دلار برسد.

  

در اصل، شركت‌ها در حال توسعه مهارت‌ها و قابليت‌هاي ديجيتالي خود هستند تا جايگاه برتر خود را در اين فضاي رقابتي حفظ كنند. به اعلام IDC، در 60 درصد از هزار شركت برتر آسيايي، تغيير و تحولات ديجيتالي به عنوان بخشي كليدي از استراتژي‌هاي كسب‌وكار اين شركت‌ها در نظر گرفته شده است و حتي در بسياري از اين شركت‌ها، يك بخش جداگانه با مديريت مستقل (مدير بخش ديجيتالي يا CDO) راه‌اندازي شده است تا بر روند اجراي استراتژي‌هاي تحولات ديجيتالي نظارت داشته باشد.

 

 

در هر صورت براي موفقيت در دوره تغيير و تحولات ديجيتالي به تغيير و تحول در طرز تفكر و رويكرد نياز است. يكي از چالش‌هاي كليدي شركت‌ها در هنگام پذيرا شدن تحولات ديجيتالي، نياز به انواعي جديد از سرمايه‌گذاري و تغيير ساختار سازماني است. در اصل، شركت‌هايي كه بر تحولات ديجيتالي متمركز مي‌شوند، به ارتقاء و توسعه مهارت‌هايي متناسب با شرايط جديد نياز دارند. در اين ميان، روند تحولات ديجيتالي در آسيا آغاز شده است و با سرعت پيش مي‌رود كه باعث شده است تا اين منطقه در روند ديجيتالي‌سازي در دنيا پيشتاز باشد.

شایان ذکر است که گروه طیف، بنیان گذار و دبیرخانه فروم اینترنت اشیاء ایران در حال برنامه ریزی جهت برگزاری هفتمین کنفرانس بین‌المللی ارتباطات ایران - ITC 2017 با محوریت شتاب دهی انقلاب دیجیتال در تاریخ سه شنبه ۲۱ شهریورماه است. علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این رویداد می‌توانند به آدرس زیر مراجعه نمایند:

 

http://yon.ir/itc2017

ورود اعضا