تشخیص هوشمند وقفه تنفس در هنگام خواب

شركت Fitbit پس از نارضايتي از میزان فروش خود در سه ماهه نخست سال 2017، در صدد تولید مچ‌بندی جديد است که می‌تواند وقفه تنفسي در خواب کاربران خود را شناسایی کند. این اختلال که نوعی بیماری به شمار می‌رود، حدود 18میلیون نفر از جمعیت آمریکا را درگیر کرده است.

برخي علائم وقفه تنفسي در خواب عبارتند از توقف‌های بسیار کوتاه در تنفس، تنفس‌های پرصدا در هنگام خواب و خستگی بسیار زیاد در طول روز. این ناهنجاری می‌تواند خطر حملات قبلی را افزایش داده و سبب سکته قلبی، دیابت و چاقی مفرط شود.

شركت Fitbit از طريق نصب یک سری سنسورها در داخل ردیاب‌های تجهیزات پوشیدنی خود، مي‌تواند اين نوع اختلال در خواب را ردگیری و شناسایی كرد و هر گونه تغییر در سطح اکسیژن خون فرد را طول شب و در حین خواب تشخیص می‌دهد.

 

البته در این مسیر برخي موانع مقرراتی پیش روي این شرکت قرار دارد. براي مثال، سازمان غذا و دارو با تشخیص بیماری از طریق تجهیزات پوشیدنی هوشمند مخالف است و به همین علت، ساعت‌های هوشمند اپل نیز تغییراتی در تنظیمات خود داده‌اند تا وارد این حوزه تشخیصی نشوند. از این رو، شركت Fitbit بیش از آنکه بر جنبه تشخیصی این ابزار پوشیدنی مانور دهد، اين دستگاه را به عنوان نوعي ابزار مشاور سلامتی معرفي می‌کند. بدین معنی که اگر کاربری علائم این اختلال را در خود مشاهده کرد و با استفاده از دستگاه Fitbit به این علایم پی برد، اين دستگاه به وی پیشنهاد می‌دهد که به یک پزشک مراجعه کند.

ورود اعضا