نقش تحول آفرین IoT در هوشمندسازی خدمات پزشكي

اخيرا سازمان بهداشت جهاني اعلام كرده است كه تا سال 2035، در حدود 12.9ميليون از پرسنل بخش مراقبت‌هاي پزشكي كاسته خواهد شد و فناوري‌هاي جديد مي‌تواند جايگزيني مناسب براي آنها به منظور ارايه خدمات مراقبتي بهتر باشد كه امكان اتوماسيون ديتا از طريق سلوشن‌هاي ايمن را فراهم مي‌آورد. در شرايط فعلي، با استفاده از فناوري IoT، مسيري كاملا جديد براي برندها و استارتاپ‌ها ايجاد شده است تا وارد صنعت خدمات مراقبت پزشكي شوند و با همكاري ارايه‌دهندگان سلوشن‌هاي پزشكي، محصولاتي نوآورانه را ارايه دهند. در ادامه، به سه حوزه توانمندساز IoT اشاره شده است كه باعث تحول در حوزه خدمات مراقبت پزشكي شده است.

·      تجهيزات متصل و هوشمند

در حال حاضر، تعداد زيادي سيستم‌هاي كنترل از راه دور و سيستم‌هاي اطلاع‌رساني اضطراري (mPERS) در بازار وجود دارد كه مبتني بر تجهيزات مختلف IoT هستند. براي مثال، مچ‌بند‌هاي هوشمند همانند Fitbit يا اپل واچ براي كنترل نشانه‌هاي حياتي و سلامتي همچون فشار خون، ضربان قلب، سطح قند خون و ساير اطلاعات حياتي كه مي‌تواند براي درمان بيماري‌هاي مزمن به پزشكان كمك كند، مورد استفاده هستند. همچنين در بسياري از بيمارستان‌ها از تخت‌هاي هوشمند استفاده مي‌شود تا وضعيت خالي يا اشغال بودن تخت‌ها مشخص شود و يا موقعيت تخت متناسب با فشار و شرايط بيمار بدون دخالت و كمك پرستاران تنظيم شود.

·      سنسورهاي تخصصي

سنسورهاي تخصصي را مي‌توان در ارگان‌هاي زنده تعبيه كرد تا وضعيت سلامتي و تندرستي افراد سالخورده از راه دور كنترل شود. فناوري مشابهي را مي‌توان در كلينيك‌ها يا بيمارستان‌ها نصب كرد تا بتوان حركت و جابه‌جايي بيماران را در طول درمانشان كنترل كرد. چنين سلوشن‌هايي وقتي با سلوشن‌هاي فعلي مراقبت پزشكي تركيب شوند، قابليت‌ها و امكانات متعددي را امكان‌پذير مي‌سازند و اطلاعاتي حياتي را ارايه دهد كه در حال حاضر غير قابل دسترس است.

·      اپليكيشن‌هاي موبايل

 

امروزه، در حدود 50درصد از كاربران گوشي هوشمند حداقل يك اپليكيشن مربوط به مراقبت‌هاي پزشكي را در گوشي خود نصب كرده‌اند كه صرفا بيمار هم نبوده‌اند؛ 80درصد از پزشكان نيز از گوشي هوشمند و اپليكيشن‌هاي مربوطه با هدف مشاوره دادن استفاده مي‌كنند. اپليكيشن‌هايي در بازار وجود دارد كه خدماتي افزوده را همچون مشاوره ويدئويي، خود-تشخيصي و بررسي علائم به بيماران و پزشكان ارايه مي‌دهد.

ورود اعضا