توسعه مفهوم شهر ایمن و رشد روز افزون بازار جهانی شهرهای هوشمند

حوزه شهرهای هوشمند با سرعت بالایی در حال رشد و توسعه است، به طوری که پیش‌بینی می‌شود ارزش این بازار تا سال 2021 با هوشمند شدن 600 شهر دیگر جهان به بیش از 775 میلیارد دلار برسد.

بنابر اعلام شركت تحقيقاتي BCC، تعداد شهرهای هوشمند از 20 شهر در طول سال‌های اخیر به بیش از 100 شهر هوشمند افزایش یافته است. البته پيش‌بيني مي‌شود كه طي پنج سال آينده 600 شهر دیگر جهان نيز هوشمند شود و باید منتظر یک سونامی بزرگ در این حوزه بود. میشل سالیوان یکی از تحلیلگران موسسه BCC در این باره مي‌گويد که صنعت شهرهای هوشمند یکی از سریعترین بازارهای رو به رشد در جهان است و پیش‌بینی می‌شود که این رشد طي سال‌های آینده نیز همچنان ادامه داشته باشد.

با همگرایی فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی و به ویژه سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای تحلیلی و ارتباطی، ميزان علاقه به شهرهای هوشمند در حال افزایش است. همچنین پلت‌فرم‌های تحلیلی و سنسورهای هوشمند و تلاش شهرها برای استفاده از خدمات و فناوری‌های لازم برای ارتقای سطح زندگی شهروندان، از دیگر عوامل رشد این شهرها به شمار می‌رود. البته برخی شهرها به دلیل مسایل مالی و عدم وجود منابع مالی کافی در این مسیر پیشرفت چندانی نکرده اند. در این میان مفهوم پایداری شهرها و ایجاد شهرهای ایمن‌تر عواملی هستند که در گسترش این شهرها به شدت مورد توجه قرار گرفته اند.

 

سالیوان در ادامه می افزاید: «مفهوم شهر ایمن سبب یکپارچه شدن بسیاری از طرح‌های نوآورانه شده است. برخی طرح‌ها که در گروه هوشمندشدن شهرها در حال اجرا است عبارتند از بکارگیری بيگ‌ديتا برای اعزام سريعتر نيروهاي بخش اورژانس به صحنه حوادث، نصب دوربین‌های هوشمند به بدن نيروهاي پليس در حین ماموریت و فناوری جستجو و یافتن سلاح کمری در افراد. با استفاده از این فناوری‌ها و خدمات، امکان کنترل بهتر و بيشتر در مواجه با خطرات و تهديدات تروريستي نیز فراهم می‌شود.»

ورود اعضا