توسعه جهانی کنتورهای هوشمند براي مواجهه فعالانه با 32 میلیارد متر مکعب هدرفت آب

زیرساخت ارتباطی اندازه‌گیری پیشرفته (AMI) اکنون به استانداردی برای شرکت‌های بهره‌بردار در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. کنتورهای هوشمند بخشی از این زیرساخت هستند که امکان جمع‌آوری دقیق‌تر و سریع‌تر اطلاعات حاصل از قرائت كنتورهاي آب را در مقايسه با سیستم‌های فعلی قرائت دستی کنتورها فراهم می‌کنند.

طبق آمار منتشر شده از سوی بانک جهانی، 32 میلیارد متر مکعب آب به سبب مشکلات شبکه توزیع آب، سیستم‌های غیردقیق و دزدي هدر می‌روند. از آنجاییکه سیستم‌های AMI از کنتورهای هوشمند استفاده می‌کنند، لذا امکان برطرف شدن برخی مسایل کلیدی این صنعت فراهم می‌شود و بر اين اساس، اغلب شرکت‌ها تمایل دارند که فعالیت‌های خود را بر روی زیرساخت‌های هوشمند تجمیع شده انجام دهند تا ميزان هزینه‌ها و هدر رفت آب را کاهش دهند.

 

در برخی کشورها همچون استرالیا، هند، ویتنام و فرانسه كنتورهاي هوشمند آب مبتنی بر LoRaWAN توسعه يافته است. براي مثال، در آلمان شركت سیستم‌های اتوماسیون Nordic، ماژول LoRaWAN را براي شركت سازنده كنتورها آب آلمانی آب يعني Wehrle GmbH توسعه داده است تا اين ماژول بر روی کنتورهای آب اين شركت تعبيه شود. اين ماژول امکان دریافت داده‌هاي مربوط به ميزان مصرف آب و انتقال آن به صورت بی‌سیم به شبکه LoRaWAN را فراهم می‌کند. اين ماژول دارای یک باتری از پیش تعبیه‌شده با طول عمر متوسط 8 سال است. از ديگر ویژگی‌های اصلی آن مي‌توان به ارتباطات ایمن، نگهداری رایگان، رديابي و نظارت بر ميزان مصرف اشاره كرد.

ورود اعضا