كنترل هوشمند پارامترهای زیست‌محیطی در حمل و نقل عمومی شهرها

تأمین هوای پاک برای تضمین سلامت انسان‌ها و همچنین محافظت از محیط زیست امری بسیار ضروری و مهم تلقي مي‌شود. اما امروزه، کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم به علت برخی فعالیت‌های بشری به شدت پایین آمده است. بر اين اساس، در چندين شهر كشور صربستان از تجهیزات هوشمند جدید تولیدشده در این حوزه با نام Waspmote برای کنترل حمل و نقل عمومی و نظارت و کنترل دائمی بر پارامترهای زیست‌محیطی استفاده مي‌شود.

همچنین، با همکاری با شرکت اریکسون، سیستم EkoBus در شهرهای بلگراد و پانچفو راه‌اندازی شده است. در این سیستم از وسایل نقلیه عمومی برای کنترل و نظارت بر مجموعه پارامترهای زیست‌محیطی در مناطق وسیع استفاده می‌شود و همچنین از این سیستم برای ارائه اطلاعات مورد تقاضای کاربران نهایی از قبیل اطلاعاتی همچون مکان دقیق ایستگاه‌های اتوبوس و زمان تقریبی رسیدن به این ایستگاه‌ها استفاده می‌شود.

 

از مزایای اصلی این سیستم می‌توان به محاسبه متوسط زمان سپری‌شده برای رسیدن اتوبوس از یک ایستگاه تا ایستگاه دیگر و ارائه این اطلاعات به کاربران اشاره کرد. کنترل شرایط جوی و گزارش سطوح انتشار گازهای آلوده به مقامات دولتی برای اتخاذ تمهیدات مناسب نيز از ديگر مزاياي اين سيستم است.

ورود اعضا