کنترل هوشمند و بهنگام شرایط دمایی داروهای حساس به کمک سنسورهای IoT

داروهای درمانی معمولا بسیار گران قیمت هستند و در میان آنها، واکسن‌ها و داروهایی که نیازمند نگهداری در دمای مشخص و شرايط ویژه‌ای هستند از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. لذا کنترل بهنگام شرایط نگهداری این داروها و و اکسن‌ها برای کنترل عدم اختلال در زنجیره سرمایی آنها امری بسیار حیاتی و مهم است. در اين ميان، شبکه‌های سنسوری بی‌سیمی وجود دارند که توانایی اندازه‌گیری دما، رطوبت و یا میزان نور محیط نگهداری را دارا هستند و می‌توانند دیتای کسب‌شده را به صورت دوره‌ای به سرور مربوطه انتقال دهند.

سیستم ARES که توسط شرکت مالزیايي Deltaz طراحی و ساخته شده است، در چندین شهر مالزی راه‌اندازی و مورد استفاده قرار گرفته است. این سیستم قادر است پارامترهای مختلفی را در محیط‌های مختلف همچون یخچال‌ها، فریزرها و اتاق‌های سردخانه اندازه‌گیری و ارزیابی کند.

 

يكي از مزیت‌های این سیستم، اندازه‌گیری بهنگام شرایط دمایی در یخچال‌های نگهداری داروها است. صرفه‌جویی در زمان به سبب خودکار بودن این سیستم‌ها نيز از دیگر مزایای آن است و در نهایت، کاهش هزینه‌ها به سبب ممانعت از شکسته شدن زنجیره سرمایی داروها يكي از مهمترین مزيت‌هاي این سیستم است.

ورود اعضا