برگزاری بیست و پنجمین جلسه فروم اینترنت اشیاء ایران با حضور رییس و مدیران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

اختصاص نیم درصد از حجم بازار IoT جهان به ایران در سال 1400، حوزه ICT را متحول می کند/رگولاتوری آماده همکاری و اخذ پیشنهادات در زمینه فرکانس، تعرفه و حمایت از کسب و کارهای IoT است

 

 

 

جلسه بیست و پنجم فروم اینترنت اشیاء ایران با حضور رییس و مدیران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمانها و شرکتهای مختلف عضو فرو در سازمان تنظیم مقررات برگزار شد.

در این جلسه که با حضور 23 شرکت و سازمان فعال در حوزه اینترنت اشیاء عضو فروم برگزار گردید، فعالان حوزه اینترنت اشیاء چالش ها و مطالبات مهمی در زمینه طیف فرکانسی، نامبرینگ، تایید نمونه تجهیزات و ترخیص ادوات بویژه برای شرکتهای نوپا و توسعه دهندگان محصولات مطرح کردند.

بر اساس متوسط پیش بینی چند مرکز معتبر بین المللی که در این نشست ارایه گردید، حجم بازار اینترنت اشیاء جهان در سال 1400 شمسی به 2100 میلیارد دلار می رسد که اگر در کشور ما تنها نیم درصد از این بازار جذب گردد، رقمی در حدود 10 میلیارد دلار به بازار ICT ما اضافه می شود که سهم مهمی در رشد 2.5 برابری برنامه ششم توسعه خواهد بود.
لزوم اختصاص نامبرینگ مشخص با توجه به امکان اختصاص شماره های 15 رقمی طبق استاندارد
E164 و مساله تعرفه خدمات در پروژه هوشمندسازی کنتورهای برق بر بستر APN از مهمترین چالش های این حوزه این حوزه بودند که در جلسه صاحبنظران پیرامون انها گفتگو کردند.

مهندس فلاح در پایان ضمن استقبال از جلسه و حضور سطح بالای شرکتها در این نشست بر جدی تر دنبال شدن موضوع IoT در دوره جدید فعالیت سازمان به توجه سازمان به چالش های ذکر شده بویژه در زمینه فرکانس، نامبرینگ، تایید نمونه و ترخیص تجهیزات از گمرک و نیز تعرفه گذاری مواردی را بیان نمود.                 

خبر آماده سازی و تکمیل آزمایشگاه دانشکده پست و مخابرات به عنوان مرجع تخصصی تایید نمونه حوزه IoT، تاکید به استفاده از استاندارد E164 در تخصیص نامبرینگ برای اپراتورهای ثابت و همراه در توسعه IoT و سیاست رگولاتور مبنی بر عدم اختصاص  نامبر به صورت fake (قابل شناسایی تنها در شبکه داخلی اپراتور) از نکات مهم بیان شده در این نشست بود.

همچنین اعلام آمادگی سازمان و کمیسیون برای دریافت پیشنهادات فروم اینترنت اشیاء در زمینه ریفارمینگ، تخلیه، رفع تداخل فرکانس ها بویژه در باندهای آزاد و یا حتی اختصاص کانالهای مناسب در باندهای غیرازاد از دیگر مواردی بود که ریاست سازمان تنظیم مقررات  بر آن تاکید کرد.

لازم به ذکر است در جلسه پیشین فروم با موضوع رگولاتوری ایجاد سازوکار ساده تر برای ترخیص تجهیزات و سنسورها در تعداد کمتر از 5 نمونه پیشنهاد شده بود. در این راستا دکتر فرد خبر از نهایی شدن تدوین ایین نامه ای برای تسهیل واردات اینگونه ادوات داد که به زودی ابلاغ خواهد شد.

در پایان مهندس فلاح ضمن بیان این نکته که سطح جلسه بالاتر از حد انتظار بود از ادامه تشکیل جلسات فروم با حضور ذینفعان IoT استقبال کرد و خواستار ارایه پیشنهادات کارشناسی در زمینه تعرفه گذاری، فرکانس، استفاده تجاری از داده ها و حمایت از کسب و کارهای حوزه IoT برای بررسی در کمیسیون گردید.

 

 

 

ورود اعضا