بانکداری اشیاء - بخش اول

بانک‌داری اشیاء- بخش نخست:

اینترنت اشیاء به حوزه‌ی مالی نیز رسیده است، از آنجا که ارزش اساسی IoT در انتقال و تحلیل اطلاعات است و بخش مالی به شدت به جمع‌آوری و تحلیل دیتا وابسته است، تصور ورود IoT در صنعت خدمات مالی دور از ذهن نبود. براساس پیش‌بینی IDC، بانک‌ها بیش از 16 میلیارد دلار برای توسعه فناروری اطلاعات دیجیتال سرمایه‌گذاری خواهند کرد. همچنین، طبق نظرسنجی PWC، خدمات مالی یکی از 10 صنعت برتری است که در زمینه توسعه سنسورهای مبتنی بر IoT، سرمایه‌گذاری کرده است.

فرصت دیگری که در صنعت مالی وجود دارد، حوزه بیمه است. در این حوزه ابتدا اطلاعات جمع‌آوری و سپس تحلیل و آنالیز روی آنها با هدف تعیین ریسک انجام می‌شود تا حق بیمه بر این اساس برای بیمه‌گذار تعیین گردد که این هدف می‌تواند در حوزه‌های مختلفی چون خودرو، سلامت و صنعت بکار گرفته شود. به طور کلی‌ هدف  از ورود بانك‌ها به حوزه IoT، جمع‌آوري ديتا براي ارايه خدمات بهينه، متمايزتر و متناسب با نياز مشتريان و متعاقبا، افزايش توان رقابتي در مقابل رقباي جديد است.

 

1-1-منافع استفاده از IoT براي بانك‌ها

از آنجاكه امروزه، بانك‌ها در معرض ريسك از دست دادن مشتريان خود هستند به خصوص اينكه روز به روز مشترياني بيشتري به استفاده از گوشي‌هاي هوشمند و تجهيزات پوشيدني از شركت‌هايي همچون اپل و سامسونگ روي مي‌آورند كه خدمات پرداخت مخصوص به خود را نيز ارايه مي‌دهد، بنابراين بانك‌ها مجبور هستند كه از اين داده‌هاي توليد شده براي تغيير نوع ارتباط خود با مشتريان استفاده كنند.

مهمترين منافع استفاده از IoT براي بانك‌ها عبارتند از:

ايجاد تمايز و بالا بردن توان رقابتي

پيش‌بيني كلاهبرداري‌ها در تراكنش‌هاي مالي

رديابي استفاده از اموال و دارايي‌ها همچون خودروها كه از طريق وام خودرو به مشتريان واگذار شده است. (از طريق تجزيه و تحليل داده‌هاي جمع‌آوري شده از سنسورهاي نصب شده در دارايي‌هاي مختلف همچون خودرو و تعيين الگوهاي رفتاري مشتري، مي‌تواند خدمات و محصولات مالي با قيمت‌هاي متفاوت ارايه داد.)

طبقه‌بندي هوشمندانه‌تر گروه‌هاي مشتريان (براي مثال، بر اساس اينكه مشتريان چگونه از خدمات استفاده مي‌كنند)

در مبحث شهرهاي هوشمند استفاده از تجهيزات متصل و هوشمند به ابزاري متداول در حوزه خدمات مالي تبديل خواهد شد:

  • تجهيزات پوشيدني يا wearableها: به اعلام Financial Brand، بر اساس نظرسنجي انجام‌شده، در حال حاضر در حدود 59 درصد از مديران موسسات مالي (بانك و بيمه‌ها) معتقدند كه طي دو سال آينده، تجهيزات پوشيدني همچون ساعت‌ها يا مچ‌بندهاي هوشمند به ابزاري متداول براي پرداخت‌هاي مالي براي مشتريان تبديل خواهد شد.
  • تجهيزات خانه هوشمند: 24 درصد نيز معتقدند كه به زودي مشتريان از اثاثيه و تجهيزات خانه هوشمند در تراكنش‌هاي مالي خود استفاده مي‌كنند.
  • خودروهاي هوشمند: 20 درصد نيز معتقدند كه افراد، پرداخت‌هاي مالي خود را از طريق خودروهاي هوشمند خود انجام خواهند داد كه اين پرداخت‌ها علاوه بر هزينه‌هاي عوارض جاده‌اي، سوخت يا هزينه تعميرات خودرو، شامل هزينه خريد از رستوران‌هاي drive through (سفارش غذا در خودرو) يا كاربردهاي مشابه از طريق سيستم‌هاي infotainment درون خودرو باشد.

 

1-2- نقش بانك‌ها در اكوسيستم جديد مبتني بر IoT

مسلما در عصر توسعه تجهيزات متصل، حوزه بانكداري نيز همانند ساير حوزه‌ها از اين تغيير و تحولات جديد متأثر خواهد بود. در اين ميان، بانك‌ها تمایل دارند تا در اين فضاي جديد كه رقابت شديد رقبا نيز تهديدي براي آنها محسوب مي‌شود با استفاده از بيگ‌ديتا، خدماتي متمايز و متنوع‌تر به مشتريان ارايه دهند و نوع ارتباط خود با مشتريان را تغيير دهند كه اين امر از طريق اينترنت اشیاء در بانكداري يا به عبارتي ديگر، «بانكداري اشياء (bank of things)» محقق مي‌شود. در چنين فضاي جديدي بانك‌ها سعي دارند تا با ايفاي سه نقش جديد، اعتماد مشتريان را جلب كنند و راه‌هاي جديد تعامل با مشتري را انتخاب كنند كه به افزايش توان رقابتي آنها كمك مي‌كند:

  • محافظت از داده‌هاي مشتريان از طريق مديريت حريم خصوصي و كنترل اشتراك‌گذاري اطلاعات
  • واسط اطلاعاتي از طريق فعاليت به عنوان يك مشاور ميان مشتري و فروشنده
  • مديريت كردن پرداخت‌هايي كه از طريق تجهيزات مختلف مشتريان صورت مي‌گيرد

بانك‌ها مي‌توانند از طريق مشاركت با ساير حوزه‌هاي هوشمند كه مدتي است در اكوسيستم IoT فعال بوده‌اند (خودروي هوشمند، خانه هوشمند و تجهيزات پوشيدني) به اهداف خود در زمينه ارايه خدمات متمايز و توسعه بانكداري اشياء نايل آيند.

ادامه دارد...

بانکداری در حوزه اینترنت اشیاء یکی از موضوعات مورد بحث و بررسی سومین نمایشگاه و کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء(IoTex2018) است. برای ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر به آدرس:Www.iraniotforum.org/iotex مراجعه فرمایید.

 

ورود اعضا