بررسی نقشه راه راهبردی IoT مالزی

مالزی قطب IoT می شود؟

فناوري IoT اين تصوير را در ذهن ایجاد می‌کند که همه چيز در دنياي فيزيکي به سادگي به هم متصل و در امنيت کامل از طريق زيرساخت اينترنت يکپارچه مي شوند. وقتي اشياء با محيط اتصال پیدا مي کنند، ديتاي اين اتصال گرفته خواهد شد و به محتوای ارزشمندي تبديل خواهند شد که مي توان از آن در برنامه هاي مختلف از لوازم خانگي گرفته تا شبکه هاي هوشمند، خانه-هاي هوشمند و توليد هوشمند و غيره استفاده کرد. بعلاوه افزايش جمعيت و توزيع جغرافيايي، رقابتي شديد را براي ايجاد سرپناه و امنيت، و تقاضاي خدمات درماني و تغذيه بهتر به همراه خواهد داشت. جامعه اي که سن آن بالا مي رود، توجه بلندمدتي به زندگي مستقل و پويايي خواهد داشت. 

 

در همین راستا، وزارت علوم، فناوري و نوآوري (MOSTI ) مالزی و مرکز تحقیق و توسعه ICT این کشور ( MIMOS Bhd) نقشه  راه استراتژيک IoT ملي را راه اندازي کردند تا به پذيرش  و گسترش IoT در مالزي سرعت بخشند. سازمان IDC  نیز معتقد است که اجراي صحيح اين نقشه  راه نه تنها موجب ايجاد فرصت هاي جديد در مالزي مي شود، بلکه به تکامل راه کارهاي M2M نيز منجر خواهد شد. اين نقشه  راه اهميت زيادي در تقويت همکاري و پشتيباني متقابل بين بازيگران مختلف مالزی دارد تا از راه-کارهاي موجود بهره مند شوند و راه کارهاي end-to-end ارايه نمايند. 

مژگان عبدی پور

مشارکت بیش از 40 سازمان در اجرای نقشه راه IoT

نقشه  راه IoT مالزی قرار است چالش هايي را که موجب کاهش سرعت پذيرش IoT مي شود، مرتفع کرده و پذيرش آن را هم در بخش عمومي و هم بخش خصوصي در مالزي افزايش مي دهد. پرورش استعدادها که بر افزايش فارغ التحصيلان دانشگاهي براي تبديل شدن به خبرگان IoT تمرکز دارد، يکي از وجوه اصلي نقشه راه است. از این رو، اين طرح بيش از 40 سازمان را از صنايع و حوزه هاي مختلف فناوري گردهم آورده تا پذيرش IoT را در مالزي تهسیل و گسترش نمايند.

کميسيون ارتباطات و مالتي مديا مالزي( MCMC)، به عنوان رگولاتور همگرايي صنعت ارتباطات و رسانه موظف شده است که کشور مالزي را به مرکز جهاني اطلاعات ارتباطي و مالتي مديا و خدمات محتوايي تبديل کند. سازمان توسعه مالتي مديا ( MDeC) در تحقق طرح هاي IoT نقش پیشران طرح هاي ملي ICT را دارد و متعهد به تسهيل و سوق دادن تلاش هاي در حال انجام در حوزه IoT به سمت اقتصاد ديجيتال در مالزي تا سال 2020  شده است. 

در حال حاضر MDeC و شرکت Intel براي تدوين يک رویکرد استراتژيک براي توسعه IoT در مالزي با يکديگر همکاري مي کنند. مرکز نوآوري و خلاقيت جهاني مالزي (MaGIC ) به عنوان مرکز مختص کارآفرينان، تمام امکانات مورد نياز را در اختيار کارآفرينان مي گذارد. اين امکانات شامل تامين منابع مالي از بانک ها يا سرمايه گذاران خطرپذير براي توسعه استارتاپ ها در بهبود ارايه محصولات و خدمات است. 

در مجموع، به نظر می‌رسد که مالزي با پشتوانه تجربه 40 ساله در صنعت الکترونيک دارای توانايي ها و منابع کافي براي فعاليت در حوزه IoT از طريق طراحي، فرآيندهاي توليد، تحقيق و توسعه، فعاليت هاي توسعه نرم افزار و رباتيک است. سازمان دولتی توسعه سرمايه گذاري مالزي (MIDA ) نیز در طرحي براي حمايت از IoT، شرکت هاي چندمليتي را براي سرمايه گذاري در طراحي و حمايت از دستگاه هاي IoT جذب مي کند، در حاليکه دولت با پشتيباني از طريق تامين امکانات، زيرساخت و سرمايه انساني لازم نقش کاتاليزور را ايفا مي کند. آژانس ملي امنيت فضاي مجازي مالزي نیز در حفاظت و امنيت ديتا و اطلاعات، وظيفه جلوگيري يا به حداقل رساندن اختلالات را در زيرساخت اطلاعات حياتي دارد تا از خدمات عمومي، اقتصادي و دولتي حفاظت کند. 

چشم انداز توسعه IoT در مالزی

 پتانسيل اقتصادي اوليه IoT تا سال 2020، 9.5 ميليارد رينگيت مالزي (معادل 2.21 میلیارد دلار) درآمد ناخالص ملي (GNI ) ايجاد خواهد کرد و پيش بيني مي شود که رشد اقتصادي آن به صورت تصاعدي از سال 2020 فراتر برود و به 42.5 ميليارد رينگيت مالزي برسد (به شکل زير رجوع کنيد). به این ترتیب، انتظار می‌رود که فرصت هاي فناوري از طريق IoT با پيش بيني فرصت هاي تکنولوژيکي در حوزه هاي زير ايجاد مي شوند:

• برنامه هاي کاربردي و خدمات که در سال 2025 در مقايسه با 7.5 ميليارد رينگيت در سال 2020، به 34 ميليارد رينگيت افزايش مي يابد

• توليدکنندگان دستگاه، به ترتيب با 1.0 و 4.3 ميليارد رينگيت در سال هاي 2020 و 2025

فناوري IoT علاوه بر ايجاد تاثيرات مالي در کشور، مي تواند پلتفورم مناسبي براي جامعه محققين نيز باشد تا خروجي هاي بخش تحقيق و توسعه را تجاري سازي نمايند. همانطور که 146 اختراع بالقوه در سال 2012 از مخترعين مالزيايي ارايه شد که مي تواند مجوزي براي سرمايه گذاران در جهت افزايش رقابت برنامه ها و خدمات IoT آن ها باشد. بعلاوه پيش بيني مي شود که رشد IoT در بازار مالزي تا سال 2020 در مجموع 14.270 فرصت شغلي با مهارت بالا ايجاد نمايد. از طرف دیگر، با توجه به موارد زیر، به نظر می‌رسد که نقطه آغازين مناسبی براي پرورش و توسعه سريع IoT در بازار داخلي مالزی شکل گرفته است:

• 143.7 درصد نفوذ موبايل و استفاده از چندين گوشي تلفن مختلف توسط کاربران

• 65.8 درصد مردم مالزي از اينترنت استفاده مي کنند و 59درصد آن ها کاربران فعال اينترنت هستند

• نفوذ رسانه اجتماعي در مالزي 45درصد است

• مصرف داخلي ICT در سال 2015، 118.6 ميليارد رينگيت برآورد شده و تا سال 2020 رقم 117.6 ميليارد رينگيت را با CAGR 8.32 درصد ثبت خواهد کرد

با به رسميت شناخته شدن فوايد فناوري هاي IoT، لازم است که چالش هاي متعددي در این خصوص را حل کرد تا علاوه بر بهره گيري از نقاط قوت موجود IoT (به جدول شماره 1 رجوع شود)، پتانسيل‌های موجود در آن جهت ايجاد بازار جديد و پياده-سازي برنامه ها و فرصت هاي جديد براي طيف وسيعي از صنايع مالزی آزاد شود.

فاکتور

نقاط قوت

نقاط ضعف

 

فناوري

·         اپراتورهاي تثبيت شده موبايل و پنج اپراتور مجاز به ارايه خدمات 3G

·         پيچيدگي فناوري

·         سيستم­هاي قديمي

·         مسائل مربوط به امنيت و حريم خصوصي

·         دسترسي به ديتا و به اشتراک­گذاري دانش

 

منابع

·         خلق شهرها و مراکز سايبري جديد MSC[1]

·         SMEها به عنوان منبع رشد و نوآوري داخلي

·         صنعت برق و الکترونيک از لحاظ سرمايه­گذاري، نتايج صنعتي، ارزش افزوده، صادرات و اشتغال پيشرو هستند.

·         ابزار تامين مالي گسسته نمي­تواند تاثيرگذاري لازم را داشته باشد

·         وجود موانع در بازار رقابت آزاد

اجتماعي

·         نرخ بالاي نفوذ تلفن و اينترنت

·         مصرف­کنندگان مشتاق به استفاده از ديتاي موبايل و خدمات ارزش افزوده هستند

·         ترس پذيرش و سازگاري در روستاها ترس از فناوري

سياسي

·         انگيزه­هاي متعدد مانند موقعيت پيشرو، معافيت از ماليات و اجازه افزايش سرمايه-گذاري ICT

·         حفاظت از مالکيت معنوي و قانون سايبري

·         تخصیص یک نهاد مجزا برای نظارت و مدیریت عملکرد طرح‌های نوآورانه در کشور

·         ارتباطات گسسته ميان صنعت و زيرساخت­هاي تحقيقاتي (RI) در مراکز دانشگاهي

·         عملکرد نهادهای عمومي مختلف به عنوان مانعی جدی در توسعه و گسترش طرح­هاي نوآورانه محسوب می‌شوند.

 


هدف اصلي تحقق ارزش IoT، رسیدن جايگاه مالزي به عنوان يک بازيگر کليدي در جهان است به نحوي که از طريق طرح هاي محلي، ملي و بين المللي به سطح وسيعي از مالزي و جهان بهره رسیده شود. در این راستا، چشم انداز و ماموريت مورد نیاز برای ارايه استراتژي روشن اجرا و رشد طرح هاي IoT در مالزي تدوین شده است. اين اسناد به عنوان راهنما و براي بيان اهداف مالزي تنظیم شده است تا با هم افزايي میان بازیگران مالزي، این کشور به قطب توسعه منطقه اي IoT  تبديل شود. در ماموريت نقشه راه IoT مالزی، خلق يک اکوسيستم ملي IoT جهت غني سازي استفاده از IoT و صنعتي سازي آن به عنوان منبع جديد رشد اقتصادي تأکید شده است. 

استراتژی های گام به گام برای نقش آفرینی در IoT

تاثير IoT هم بر شرکت ها و هم بر کاربران قابل توجه و برجسته است. با اين حال توسعه IoT هنوز در مرحله نوزادي قرار دارد و تلاش هاي بيشتري براي توسعه آن لازم است. مالزي بايد استراتژي نوآوري ملي منسجم را به خوبي اجرا نمايد تا از مزاياي IoT بهره مند شود و به چشم انداز تعيين شده در سال 2020 دست يابد. 

مالزي قصد دارد تا به جاي ارايه پروژه هاي جديد، حوزه هاي تخصصي IoT را شناسايي نمايد و با گذشت زمان مزيت رقابتي پايداري را بدست آورد. موفقيت استراتژي نوآوري مالزي به اجراي صحیح با ترکيبي از استعداد، زيرساخت و منابع ميسر مي شود. بدين ترتيب، نهادهاي تاثير گذار ملزم شده اند تا براي تسريع برنامه نوآوري کشور و برطرف کردن شکاف موجود در چشم انداز اکوسيستم نوآوري مالزي، تلاش کنند. 

اعضاي کارگروه فني (TWG)  نیز فاکتورهاي ضروري براي پرداختن به چالش ها و سرمايه گذاري روي فرصت هاي رايج IoT را به شکل زير ارايه کرده است:

هدف

استراتژي

طرح کوتاه­مدت (2015-2017)

طرح ميان­مدت (2018-2020)

طرح بلند­مدت (فراتر از 2020)

 

1. ايجاد اکوسيستم صنعتي IoT

بهبود چارچوب رگولاتوري جهت کمک به توسعه فناوري IoT

 

تقويت پشتيباني سازماني در حوزه­هاي توسعه  فناوري و استانداردها

 

بهره­برداري از طرح­ها و زيرساخت موجود براي تسهيل ایجاد صنعت IoT

 

 

2. تقويت توانمندي­هاي کارآفرينان حوزه فناوري در لايه خدمات و برنامه­هاي کاربردي

افزايش توانمندي­ SMEها براي آغاز کردن فرآیند صنعتی شدن IoT

 

حفظ و پرورش توانمندي­ SMEها  از طريق پروژه­هاي متمرکز و شاخص

پرورش نیروهای انسانی مستعد و نخبه

 

3. مالزي به عنوان قطب توسعه منطقه­اي IoT

ارتقاء مالزي به عنوان کشور نمونه و پیشرو

 

 

ارتقاء مالزي به عنوان ايجاد­کننده يکپارچگي راه­کارهاي IoT

 

 

تعيين موقعيت مالزي به عنوان مرکز ارايه صنعت خدمات برون­سپاري IoT

 

 

استراتژي هاي کوتاه مدت و بلندمدت براي تکامل صنعت IoT مالزي از مرحله معرفي به مرحله رشد و رسيدن به سطح بلوغ از طريق خلق اکوسيستم صنعتي پايدار و قابل ملاحظه انجام مي شود که جايگاه مالزي را در موقعيت قطب توسعه منطقه‌ای IoT قرار مي دهد. طرح هاي عملياتي در نظر گرفته شده براي ايجاد نقشه راه استراتژيک IoT ملي نیز عبارت است از:

  • راه‌اندازی اتاق‌های فکر براي تشکيل طرح هاي برتر اجرايي و علیاتی نمودن استراتژي هاي کوتاه مدت و بلندمدت نقشه راه استراتژيک IoT ملي و انجام پروژه هاي آزمايشي که شامل زمانبندي هاي تفصيلي، ضرب العجل ها و مکانيسم هاي دولتي مروبط به خود است.
  • ايجاد ساختار سازماني و اعضاي آن
  • ايجاد مکانيسم حاکميتي و برگزاری جلسات دوره اي 
  • تعيين شاخص هاي کليدي عملکرد (KPIهای مربوطه)
  • ارايه پيشنهاد بودجه براي طرح هاي استراتژيک

 

استراتژي هاي کوتاه مدت

  • اقدامات تحول گرايانه براي توسعه IoT به عنوان يک صنعت: افزايش توانمندي  SMEها براي شکل گیری صنعت IoT، حفظ و پرورش توانمندي  SMEها از طريق پروژه هاي متمرکز و شاخص و پرورش استعدادها و نیروهای انسانی نخبه که توانايي ارايه راه کارهاي بهتر را براي آينده این صنعت داشته باشند، از جمله اقداماتي هستند که در استراتژي کوتاه مدت در نظر گرفته شده است. 
  • هماهنگي با طرح هاي موجود از طريق پروژه هاي آزمايشي: پروژه هاي آزمايشي به عنوان تجزيه و تحليل و هدايت همکاري هاي بين بازيگران صنعت، جهت نشان دادن سهم IoT در کيفيت زندگي عمل خواهد کرد؛ بعلاوه، اين استراتژي آگاهي را درمورد برنامه هاي کاربردي ممکن و عملیاتی کردن IoT افزايش خواهد داد.

استراتژي هاي بلندمدت

  • ایجاد و توسعه IoT در مالزي: هدف اين استراتژي تشکيل CoP  در صنعت IoT مالزي است؛ CoP نهادي است متشکل از فعالين صنعت که هدف مشترک آن ها ایجاد و توسعه يک صنعت از فناوري هاي IoT است. نوع شراکت بر اساس اکوسيستمي خودگردان و خود کنترل است و با نقشه  راه مبتني بر ارزش‌های ترسیم شده برای صنعت IoT مالزی هماهنگ است. نقش هاي کليدي در اين استراتژي عبارتند از مديريت و ارتقاء اکوسيستم، پلتفورمي براي جمع آوري الزامات تکنولوژيک صنعت، ارايه خدمات مشترک براي توسعه صنعت در مالزي، و ایجاد هسته توسعه استعداد و مرکز توسعه صنعت IoT.
  • ايجاد چارچوب نوآوري باز ( OIF):  OIFمورد نظر، طرح استانداردسازي نيست، بلکه بيشتر چارچوبي است براي توسعه فناوري هاي IoT در مالزي. نقش هاي کليدي اين استراتژي عبارتند از هماهنگ سازي استانداردهاي متعدد، تقويت قابليت کارآفريني بومی در فناوري IoT، ايجاد قابليت خلق فناوريهای جديد مربوطه، و تسريع معماري IoT در سيستم‌های ناهمگون و شبکه موبايل 
  • ایجاد چارچوب اشتراک گذاری ديتاي باز (OCDF ): اين استراتژي قصد دارد روش هايي اتخاذ نمايد که از طريق اشتراک گذاری ديتاي در سطح شهروندی، کسب و کارها و دولت، موجب رشد این صنعت و توسعه برنامه هاي IoT شود. نقش هاي کليدي اين استراتژي عبارتند از: ايجاد مفهوم OCDF، پياده سازي سيستم يکپارچه ديتا براي استانداردسازي فرمت هاي ديتاي چندگانه و کاهش نگراني هاي مربوط به امنيت ديتا، حريم خصوصي و قابليت رديابي، مديريت تجارت‌‌ از منظر ديتا و براي خلق ارزش و جریان درآمدی جديد.

 

ورود اعضا