سناریونگاری برای IoT و M2M؛ ابزاری مناسب برای اپراتورهای مخابراتی در دستیابی به موفقیت

اگرچه IoT و M2M از حوزه‌های مورد توجه اپراتورها در حال حاضر هستند، اما هنوز اپراتورهای مخابراتی در زمان اتخاذ استراتژی خود برای توسعه این فناوری‌ها با برخی تردیدهای جدی مواجه هستند. در این میان، روش سناریونگاری یا برنامه‌ریزی بر اساس سناریو می‌تواند به اپراتورها كمك كند تا یك استراتژی مناسب برای توسعه این فناوری‌ها اتخاذ كنند.

 

IoT؛ فرصتی مغتنم اما هنوز غیرقطعی

پیش‌بینی‌های متعددی در مورد تعداد تجهیزات متصل به اینترنت وجود دارد، اما در همگی آنها، ارقام بسیار بالا است و از حدود 20میلیارد تا بیش از 200میلیارد در سطح جهانی در سال 2020 متغیر است. اگرچه احتمال وجود فرصتی مغتنم در این حوزه وجود دارد، اما هنوز در برخی موارد تردید وجود دارد:

• دقیقا این فرصت چگونه آشكار خواهد شد؟

• چه شركت‌هایی بیشترین منفعت را كسب می‌كنند؟

• نقش اپراتورها در این حوزه چگونه ارتقاء می‌یابد؟

البته عدم قطعیت در مورد IoT، جنبه‌های متعددی را شامل می‌شود. برای مثال، اپراتورها گزینه‌های متعددی را برای توسعه شبكه‌های LPWA  پیش رو دارند؛ فناوری‌هایی همچون LoRa، LTE MTC و SIGFOX و همچنین، راه‌حل‌های ارایه‌شده از سوی هوواوی/ Neul كه هر یك از آنها تا حدودی با محبوبیت و پذیرش مواجه بوده‌اند. 

در این میان، اپراتورهایی كه تمایل دارند فراتر از ارایه خدمات ارتباطی فعالیت كنند، می‌توانند با شركت‌های متعددی كه در زمینه پلتفرم برنامه‌های كاربردی فعالیت دارند، مشاركت كنند. برای مثال، شركت‌هایی همچون Bosch، Cumulocity و ThingWorx توافق‌نامه‌هایی را با اپراتورها منعقد كرده‌اند كه توانمندی توسعه قابلیت‌های مشابه را دارند.

در شکل 1، جنبه‌های كلیدی عدم قطعیت كه اپراتورها برای توسعه IoT و M2M با آنها مواجه هستند، نشان داده شده است. هر یك از این جنبه‌ها نیز شامل تعدادی بازارهای عمودی است كه تحت تأثیر IoT هستند.

سناریونگاری دقیق؛ راهكار مناسب برای اپراتورها

برنامه‌ریزی دقیق بر اساس سناریو می‌تواند به اپراتورها كمك كند تا یك استراتژی M2M/IoT را توسعه دهند كه برای مقابله با عدم قطعیت‌های فوق‌الذكر مناسب باشد. این اقدام را می‌توان بر اساس آیتم‌های مشخص‌شده در شکل 2 انجام داد و تمركز را بر مواردی با بیشترین تأثیر و بیشترین عدم قطعیت قرار داد.

شکل 2: به تصویر كشیدن میزان تأثیر و عدم قطعیت در عوامل كلیدی

 

*عوامل كلیدی برای مثال، عبارتند از فناوری شبكه یا مدل‌های تجاری

دلایل استفاده از سناریونگاری برای توسعهIoT و M2M

برنامه‌ریزی بر پایه سناریو برای موقعیت‌های نامطمئن همانند توسعه IoT و M2M مناسب است و سه دلیل برای این ادعا وجود دارد:

• امكان در نظر گرفتن موارد غیرقطعی: معمولا استراتژی‌ها بر اساس یك چشم‌انداز در آینده شكل می‌گیرند. در این میان، شواهدی كه از این چشم‌انداز پشتیبانی نمی‌كنند نادیده گرفته می‌شوند و شواهد همراستا با این چشم‌انداز بیش از حد مورد تأكید قرار می‌گیرند. اما یك برنامه‌ریزی مناسب بر پایه سناریو می‌تواند تمامی این نقاط ضعف را برطرف كرده و امكان می‌دهد كه چشم‌اندازهای متفاوتی را برای آینده در نظر گرفت.

• امکان بررسی استراتژی توسعه در شرایط متفاوت: یك اپراتور به تنهایی تأثیری ناچیز بر آینده IoT دارد. اپراتورها باید رویكردی را اتخاذ كنند كه صرف‌نظر از چگونگی توسعه بازار، موفقیت‌آمیز باشد. برای مثال، ممكن است آنها نیاز داشته باشند تا این نكته را در نظر داشته باشند كه چگونه می‌توانند یك استراتژی را توسعه دهند به گونه‌ای كه در شرایط مختلف (برای مثال، اینكه آیا استاندارد  LTE MTC به عنوان استاندارد IoT توسعه یابد و یا استاندارد شرکت¬هایی همچون SIGFOX یا سایر استانداردها توسعه یابد) كارامد باشد.

• امكان در نظرگرفتن نظرات و دیدگاه‌های متفاوت: در اكثر برنامه‌ریزی‌ها، لحاظ كردن دیدگاه‌ها و نظرات مختلف نادیده گرفته می‌شود و این امر به یك «تفكر گروهی» منجر می‌شود. اما در روش برنامه‌ریزی بر پایه سناریو، افراد می‌توانند دیدگاه‌های جایگزین را به روشی تأثیرگذار مطرح كنند به گونه‌ای كه هیچ تضادی نیز ایجاد نشود. توجه به این موضوع در مورد IoT نیز حائز اهمیت است زیرا ممكن است افراد مختلف در شركت، دیدگاه‌هایی متفاوت در مورد چگونگی توسعه بازار داشته باشند.

 مریم پرستش- این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ورود اعضا