رویدادها

 

 

سومین کنفرانس تخصصی

سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا و نمایشگاه تخصصی IoTex 2018

24 و 25 بهمن ماه

محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران- بوستان گفتگو

درباره رویداد

اینترنت اشیا روندی که سرعت، مشارکت و نوآوری را به خدمت گرفته تا مسیر رشد و پیشرفت هوشمندسازی در ابعاد مختلف زندگی بشر را رقم بزند، امروز در محافل و مباحث داخلی متخصصان و فعالان بخش‌های مختلف صنعت ما نیز مرکز توجه قرار گرفته و برنامه‌های شرکت‌های پیشتاز عرصه نوآوری را معطوف به خود نموده است.

به همین منظور در فروم اینترنت اشیا ایران شرکت‌ها و نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز دور هم جمع شده‌اند تا بتوانند مسیر ورود و پیشرفت IoT در ایران را تسریع بخشند و چالش‌های جدی بهره‌برداری از این انقلاب و تحول فناورانه را بررسی و در راستای رفع آن تلاش کنند.

اکنون با گذشت تقریبی 3 سال از فعالیت فروم اینترنت اشیا ایران و همگرایی میان شرکت‌های عضو از یک سو و حرکت جدی بخش‌های مختلف صنعت به سوی بهره برداری از IoT از سوی دیگر، موجب شد تا دبیرخانه این فروم، سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا، را با هدف بررسی آخرین وضعیت و روند سرمایه گذاری در توسعه خدمات مبتنی بر IoT در بخش‌های مختلف اقتصاد و صنعت کشور و همچنین بررسی چالش‌ها و ارایه راهکارهای کاربردی در جهت رفع آنها برگزار نماید.

بعد از ارایه مفاهیم مرتبط با IoT در اولین کنفرانس IoT در سال 1394 و ارایه نمونه‌های صنعتی شده خدمات و فناوری های مرتبط با IoT در کنفرانس دوم، در سال 1395 مفتخریم از شما دعوت کنیم تا در سومین دوره رویداد و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء (IoTEX 2018) با ارایه دستاوردهای شرکت‌های فعال در زمینه پیاده‌سازی خدمات IoT در فاز پایلوت با ما همراه باشید.

مخاطبان کنفرانس:

 • نهادهای حاکمیتی
 • ارایه دهندگان خدمات IoT و هوشمندسازی
 • بهره برداران از خدمات مبتنی بر IoT
 • سرمایه گذاران در حوزه ICT
 • استارتاپ های مرتبط با ICT و هوشمندسازی
 • مشاوران بین‌المللی و داخلی
 • دانشجویان و فعالین و مراکز پژوهشی

موضوعات کلیدی:

 • بررسی فرصت‌های تجاری مطرح در حوزه اینترنت اشیاء و چالش‌های امنيتي و پیاده‌سازی این خدمات در ایران
 • ضرورت سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های اینترنت اشیاء توسط شرکت‌های بزرگ و اپراتورهای مخابراتی
 • بررسی آخرین تحولات فناورانه در اجزای مختلف اکوسیستم IoT مانند نوآوری باز وارتباط فناوری‌های نوین Block Chain، رایانش ابری و AI و...
 • بررسی تجربیات جهانی در زمینه نقش‌آفرینی شرکت‌های مخابراتی در زنجیره ارزش خدمات مبتنی بر IoT
 • بررسی تاثیر تحول دیجیتالی در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصاد کشور از طریق توسعه خدمات مبتنی بر IoT
 • تجزیه‌و‌تحلیل آخرین تحولات مطرح در حوزه سیاست‌گذاری و تنظیم مقررات در حوزه خدمات مبتنی بر IoT

 

مهمترین بخش‌های تحت پوشش در این رویداد:

در طول برگزاری رویداد، اکثر بخش‌های مطرح در موضوع هوشمندسازی از طریق IoT مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت ولیکن تمرکز اصلی بر روی بخش‌های زیر خواهد بود:

 1. خدمات شهری
 2. حمل‌و‌نقل
 3. انرژی (بخش‌های مرتبط با وزارت نیرو و وزارت نفت)
 4. خانه هوشمند
 5. خدمات مالی (بانک و بیمه)

نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء (IoTex 2018) 

 

 

دریافت بروشور رویداد
 
حامیان کنفرانس
 

 

   

 

 

 

 

   

                       

 

               
                                                       

 

 

 

 

 

        حامیان رسانه ای    
   
   

همایش های سالیانه

نوشته شده توسط Super User

کنفرانس سالانه اینترنت اشیاء (IoT)

دومین کنفرانس در تاریخ 2 اسفندماه 1395 برگزار شد

 

فروم تخصصی « اینترنت اشیاء ایران (IiF) » در آستانه‌ی دومین سال فعالیت خود، دومین کنفرانس سالانه را با هدف بررسی آخرین تحولات و روندهای بین‌المللی و داخلی و با سخنرانی و تبادل نظر مشاوران بین‌المللی، نمایندگان نهادهای حاکمیتی، متخصصان و فعالان حوزه‌های مخابرات، انرژی، حمل‌و‌نقل و سلامت در زمینه‌ی IoT برگزار نمود.

این فروم از یک سو با توجه به برنامه‌‌های توسعه‌ای مرتبط با شهر هوشمند، هوشمندسازی فرآیند تولید تا مصرف انرژی، توسعه کاربردهای ‌IoT در صنایع نفت و گاز، خانه‌ی هوشمند، حوزه‌ی سلامت و ... که بطور جدی در دستور کار بخش‌‌های حاکمیتی و شرکت‌‌های خصوصی کشور قرار گرفته و از سوی دیگر روند رو به رشد ارتباطات بین‌الملل و شکل‌گیری تعاملات و همکاری‌های بین‌المللی در حال شکل‌گیری، دومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء را در تاریخ دو اسفندماه و در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار نمود.

با هدف ایجاد فضای تعاملی بیشتر برای کسب و کارهای خرد وکلان فعال و مرتبط با IoT و ارائه‌ی توانمندی‌های داخلی و آخرین دستاوردهای بین‌المللی، همزمان نمایشگاهی تخصصی (IoTex 2017) برای سه روز متوالی (30 بهمن تا 2 اسفندماه) نیز برپا شد.

محورهای اصلی کنفرانس:

 • بررسی فرصت‌های تجاری مطرح در حوزه‌ی اینترنت اشیاء و چالش‌های پیاده‌سازی این خدمات در ایران.
 • بررسی تجربیات جهانی در زمینه‌ی نقش آفرینی شرکت‌های مخابراتی در زنجیره‌ی ارزش خدمات مبتنی بر IoT.
 • بررسی نقش مدیران فناوری اطلاعات در پیاده‌سازی IoT و هوشمندسازی صنعت.
 • بررسی آخرین تحولات فناورانه در اجزای مختلف اکوسیستم IoT.
 • تجزیه و تحلیل آخرین تحولات مطرح در حوزه‌ی سیاست‌گذاری و تنظیم مقررات در حوزه‌ی خدمات مبتنی بر IoT.

آنچه در دومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء گذشت؟

مهدی روحانی‌نژاد، مدیر فروم اینترنت اشیای ایران

 • مبنای تشکیل فروم اینترنت اشیای ایران و فعالیت‌های پنج کارگروه آن رفع چالش‌های تجاری‌سازی آن بوده است. نگرانی‌های امنیتی در زیرساخت‌های حیاتی کشور در کارگروه امنیت، شناسایی استانداردها و فناوری‌های کاربردی در کارگروه فناوری، مباحث باندهای فرکانسی و مقررات‌گذاری مشارکتی در کارگروه رگولاتوری، لزوم کمک به حرکت هر چه سریع‌تر استارت‌آپ‌های داخلی در کارگروه نوآوری و در نهایت تحریک تقاضا در کارگروه مشارکت اهم فعالیت‌های IiF در یک سال اخیر را تشکیل داده‌اند.

 

Nicolas Andrieu، مدیر منطقه خاورمیانه شرکت Sigfox

 • هدف اصلی سیگفاکس از حضور در ایران ایفای نقش همکاری در کنار بازیگران داخلی است و نه نقش فروشنده‌ی فناوری. شبکه‌ی ملی LPWA پارس‌نت یک پوشش گسترده با کاربری‌های مختلف را مدنظر قرار داده است. در این راستا سیگفاکس نیز متمم اپراتورهای فعلی و فناوری‌های آن‌ها خواهد بود.

اسماعیل ثنایی، مدیرعامل شرکت آریا همراه سامانه

 • حجم بالایی از بازار اینترنت اشیا در یک دهه‌ی آینده متعلق به شرکت‌های نوپایی است که عمر آن‌ها کمتر از سه سال است. در این راستا یک اکوسیستم باز، فراگیر با دسترسی ارزان، امن و با قابلیت همکاری فناوری‌ها فرصت‌های بیشماری را برای ارائه‌دهندگان محصولات و راهکارها فراهم خواهد آورد که فقط مبتنی بر سخت‌افزار، نرم‌افزار و شبکه نخواهد بود.

میزگرد بررسی نقشه راه توسعه اکوسیستم اینترنت اشیاء در ایران

 • این میزگرد با حضور عظیم فرد، مجید رسولی دیسفانی، هادی مدقق، ناصر صمدی اسکویی، یاسر رضاخواه، محمد فرجود، مهدی صدیقی برگزار شد. برخی از مهمترین موضوعات مطرح در این میزگرد:
 • تدوین نقشه‌ی راه اینترنت اشیا از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت شکل‌گیری اکوسیستم IoT کشور است. علاوه بر وظایف ذاتی وزارت ICT هم‌چون رگولاتوری و زیرساخت، نگاه اصلی در نقشه‌ی راه، «بازار» اینترنت اشیاست. شناسایی ذینفعان و کاربری‌های مختلف و بررسی ابزارهای حمایتی و مشوق‌ها برای درگیرکردن همه متولیان از اهداف طراحی این چشم‌انداز است.
 • رگولاتوری ICT کشور هم در پروژه‌ی ارتباطات خودرویی و هم در پروژه‌ی تدوین نقشه‌ی راه سعی داشته است موانع مقرراتی را برطرف کند. با توجه به کاربری‌های گسترده‌ی IoT در بسیاری از موارد نیاز است نهادهای مقررات‌گذاری از بخش‌های مختلف هم‌چون انرژی، سلامت، حمل‌ونقل و ... همکاری کنند و تحت نظارت نهادهای بالاتر یک تقسیم کار اصولی صورت بگیرد
 • بازگشت سرمایه مهم‌ترین چالش در حوزه‌ی هوشمندسازی صنعت برق بوده است. پس از تجربیات و ضروریات سال‌های اخیر که منتج به ارائه‌ی مدل اپراتور هوشمند اندازه‌گیری از سوی سازمان بهره‌وری انرژی گردید، ساختار تجاری این بخش به دلیل نقص‌های اجرایی قوانینی همچون ماده 12 قانون رفع موانع تولید شکل نگرفته است و نیاز به اقدام مستقیم دولت برای رفع این چالش شدیدا احساس می‌شود.

Javier Gabas، مدیر ارتباط با مشتریان منطقه آسیا شرکت Libelium

 • بکارگیری دیدگاه افقی برای بازار IoT بر مبنای قابلیت همکاری (Interoperability) بنا شده است. انعطاف‌پذیری در برابر فناوری‌های مختلف، در نظر گرفتن مزایا و معایب هر یک و امکان پشتیبانی از فناور‌ی‌های آینده بدون تعجیل یا کندی لازمه‌های توسعه‌ی محصول یک ارائه‌کننده تجهیز یا راه‌حل‌ خواهد بود. شکاف نیروی انسانی آموزش دیده (4.5 میلیون توسعه‌دهنده تا 2020) نیز باید پوشش داده شود.

محمد مبصری، مدیرعامل شرکت emt Distribution

 • مهم‌ترین شاخصه‌ی امنیت در دنیای امروز، ملاحظه‌ی آن در مرحله‌ی طراحی تجهیز یا محصول است. بررسی‌ها نشان می‌دهد به طور کلی حدود 70% دستگاه‌های رایج فعلی حوزه‌ی اینترنت اشیا آسیب‌پذیر هستند. دارا بودن اطلاعات شخصی افراد، تنظیم کلمات عبور ضعیف، عدم رمزگذاری در ارسال و به‌روزرسانی اطلاعات و ضعف‌های امنیتی وب‌سایت‌های رابط کاربری از جمله مشکلات رایج این حوزه هستند.

Ahmed Bouna، مدیر فروش شرکت Actility در بخش ترکیه، خاورمیانه و آفریقای شمالی

 • با رویکرد فناوری‌های LPWA لایه‌بندی‌های ارتباطی مختلف حذف و همه‌ی فواصل با یک فناوری پوشش داده می‌شود. هزینه‌ی سرمایه‌گذاری و عملیاتی کمتر، استفاده از باندهای فرکانسی بدون مجوز، مصرف انرژی بسیار کمتر (طول عمر باتری) و امکان حضور اپراتورهای مختلف از جمله ویژگی‌های پیاده‌سازی شبکه‌های LPWA از جمله LoRa است.

Johann Adjovi، مشاور ارشد و مدیر بخش خاورمیانه شرکت Analysis Mason

 • اپراتورهای تلکام در جهان در حال کشمکش با مقوله‌ی IoT هستند و تعداد کمی به صورت جدی وارد این حوزه شده‌اند. از مجموع درآمد سه اپراتور بزرگ Vodafone، Verizon و Telstra به ترتیب فقط 1.3%، 0.7% و 0.5% آن متعلق به IoT/M2M بوده است. با فرض رشد سالیانه 20%، سهم این بخش در درآمد اپراتورها تا 2025 به 5.2% خواهد رسید که همچنان ناچیز است.

میزگرد انتخاب استراتژیک برای پیاده‌سازی خدمات IoT

این میزگرد با حضور نمایندگانی از Sigfox، Libelium، Ericsson، IoTsense و Actility برگزار شد.

 • با توجه به کاربری‌های بسیار گسترده‌ی IoT، یک فناوری ارتباطی خاص نخواهد توانست همه نیازها و الزامات کاربری‌ها را برآورده کند. همه‌ی فناوری‌های LPWAN بازار خود را خواهند داشت و در رقابت بین آن‌ها بازنده‌ای وجود نخواهد داشت.
 • اینترنت اشیاء اولا با ایجاد کسب‌وکارهای جدید و دوما با افزایش بهره‌وری فرآیندهای فعلی خلق ارزش می‌نماید. به کارگیری فناوری‌ها و محصولات IoT برای ایجاد کسب‌وکارهای جدید نیاز به آموزش‌هایی دارد و فرآیند زمانبری است اما خلق ارزش از طریق بهبود فرآیندهای فعلی چالاک‌تر و برای ارائه‌دهندگان معقول‌تر است.

 

 

ورود اعضا