اولين كارت اعتباری هوشمند رونمايی شد

به نظر مي‌رسد كه دوران توسعه كارت‌هاي اعتباري هوشمند آغاز شده است چراكه شركت آمريكايي Sprint اخيرا در نمايشگاه CES 2018 از نوعي كارت پرداخت اعتباري متصل به اينترت و مجهز به باتري با نام Wallet Card رونمايي كرد كه به اعلام اين شركت، با همكاري شركت فناورمحور Dynamics توسعه يافته است.

اين روزها، مدام خبرهايي از هوشمندسازي تجهيزات و دستگاه‌هاي مختلف از خودرو تا يخچال و توسعه اينترنت اشياء در حوزه‌هاي مختلف همچون خدمات مالي، حمل و نقل و خدمات شهري به گوش مي‌رسد و حالا نيز نوبت به اتصال كارت‌هاي اعتباري به اينترنت رسيده است.

اين كارت هوشمند كه در ظاهر شبيه به كارت‌هاي اعتباري معمولي است، به يك چيپ سلولار/ آنتن براي تبادل اطلاعات با بانك و باطري با امكان شارژ مجدد مجهز است. همچنين، داراي يك نوار مغناطيسي، يك چيپ EMV و چيپ غيرتماسي است كه همگي اين‌ها متناسب با نوع كاربرد كارت قابل برنامه‌ريزي هستند. ديگر اينكه اين كارت داراي يك صفحه نمايش 6500 پيكسلي و واسط كاربري است به گونه‌اي كه مالك كارت مي‌تواند صفحه نمايش اطلاعات مربوط به كارت‌هاي مختلف خود را مشاهده كند.

يكي از مزاياي قابل توجه اين كارت‌هاي اعتباري هوشمند اين است كه قابليت ارسال پيام به آن در هر زمان و به عبارتي ديگر، نمايش پيام‌هاي مربوط به تراكنش‌هاي مالي مالك بر روي كارت وجود دارد. در صورت فعال بودن گزينه ارسال پيام، پس از هر خريد يك پيام براي اطلاع دادن به مشتري ارسال مي‌شود. جالب‌تر اينكه مالك كارت در زمان مواجه با موارد مشكوك و سوءاستفاده‌هاي مالي مي‌تواند بر روي گزينه «not me» كليك كند و در نتيجه، پيام هشدار كلاهبرداري ارسال مي‌شود؛ در اين شرايط بلافاصله شماره مسدود مي‌شود و يك شماره جديد صادر مي‌شود. همچنين، مشتريان مي‌توانند گزينه دريافت مستقيم كوپن‌هاي مختلف بر روي كارت خود يا دريافت پيام اطلاع‌رساني در مورد برخي فروش‌هاي ويژه را نيز فعال كنند.

بدين ترتيب، امكاناتي همچون مسدودسازي و يا تعويض شماره آن در كمترين زمان ممكن، هم براي دارنده حساب و هم براي بانك‌ها سودمند است چراكه به بانك‌ها امكان مي‌دهد تا در اسرع وقت، تراكنش‌هاي جعلي يا كلاهبرداري‌هاي مالي را شناسايي كنند كه در اين صورت، احتمال كلاهبرداري‌هاي مالي بسيار كاهش مي‌يابد.

 فروم اینترنت اشیاء ایران، در 24 و 25 بهمن ماه سال جاری، در رویداد تخصصی IoTex2018 این موضوع و بسیاری دیگر از موضوعات مرتبط با اینترنت اشیاء را بررسی و به بحث خواهد گذاشت.

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت iraniotforum.org مراجعه نمایند.

ورود اعضا