بانکداری اشیاء - بخش دوم

بانکداری اشیاء-بخش دوم

1-3- اقدامات انجام شده در حوزه بانكداري در جهان

ویزا کارت:

شركت Visa يك سرويس با نام Mobile Location Confirmation ارايه مي‌دهد. در اين سرويس از داده‌هاي مربوط به موقعيت جغرافيايي موبايل كاربر براي آناليز كردن موقعيت كلاهبرداري احتمالي استفاده مي‌شود. شركت Finsphere كه يك شركت بزرگ در زمينه آناليز داده‌هاي موبايل است كه در اين زمينه با Visa همكاري مي‌كند. بدين ترتيب كه در هنگام خريد، داده‌هاي مربوط به موقعيت جغرافيايي دارنده حساب آناليز شده و در كسري از ثانيه با محل انجام تراكنش تطابق داده مي‌شود. زمانيكه مكان دستگاه موبايل دارنده كارت با مكان تراكنش مالي يكسان باشد، انجام تراكنش با اطمينان بيشتري تأييد مي‌شود.

برای این منظور، Visa يك اپلیکیشن در اختیار مشتریان خود گذاشته است که با استفاده از آن، کاربر می‌تواند گزينه ردیابی کردن کارت‌های خود را در اپلیکیشن فعال کند. بدين ترتيب، با انجام هر تراکنشی از هر جا شامل خرید از فروشگاه، خرید آنلاین و غيره، موقعیت کاربر از طریق اپلیکیشن به سرور ارسال مي‌شود و با موقعیت جغرافيايي که تراکنش در آنجا انجام می‌شود مقايسه مي‌شود و در صورت عدم تطابق، اقدامات لازم انجام شود.

این سرویس به کاربران کمک می‌کند تا از سرقت کارت خود و برداشت غيرمجاز از آن در اسرع وقت مطلع شده و به سرعت جلوی برداشت از آن را بگیرند.

آلفا بانک:

يك بانك روسي به نام Alfa، سرويس جديدي را با استفاده از تجهيزات پوشيدني به مشتريان خود ارايه مي‌دهد، بدين گونه كه هر فرد با افزايش فعاليت فيزيكي و ارتقاء سبك زندگي خود مي‌تواند از بهره بانكي بالاتر برخوردار شود.

فعاليت فيزيكي مشتريان اين بانك كه از مچ‌بندهاي هوشمند همچون Fitbit، Jawbone UP و RunKeeper استفاده مي‌كنند، بر روي پلتفرم آنلاين Activity مانيتور مي‌شود و متناسب با ميزان فعاليت آنها، بخشي از پول آنها در يك حساب پس‌انداز ويژه واريز مي‌شود. اين حساب پس‌انداز ويژه، نرخ سود بالا (6% درصد در ماه) دارد و تنها راه دسترسي به اين حساب، از طريق ثبت امتيازهاي كسب‌شده در مچ‌بندها است.

نحوه پس‌انداز بر اساس اين روش بدين گونه است كه هر مشتری می‌تواند میزان برداشت از حساب اصلي خود را از 1 تا 50 كوپك (هر 1 روبل برابر با 100 كوپك است) به ازای هر متر تعیین کنند و حداکثر 25هزار متر در هر روز از فعالیت وی برای حساب پس‌انداز ويژه درنظر گرفته می‌شود. مشتریانی که از این سرویس استفاده نموده‌اند به طور متوسط مقدار پس‌انداز آنها دو برابر حد معمول و پیاده‌روی آنها نيز 1.5 برابر حد معمول افزايش يافته است.

از اوايل سال 2016، مستركارت يك اپليكيشن IoT با نام Groceries ارايه داده است كه به مشتريان امكان مي‌دهد تا اقلام مورد نياز خود از خواربارفروشي را به صورت مستقيم از سري جديد يخچال‌هاي سامسونگ با نام Family Hub سفارش دهند. اين خريدها از طريق پلتفرم‌هاي تجارت الكترونيك FreshDirect يا ShopRite انجام مي‌شود. پرداخت هزينه از مستركارت نيز از طريق NFC انجام مي‌شود.

همچنين، این سرویس توانایی یادگیری عادات غذایی کاربران را بر مبنای پيشينه خريداري کالاها و زمان سفارش آنها دارد و در نتیجه، در هنگام خريد، پیشنهادهایی را مختص هر کاربر روی یخچال به نمایش می‌گذارد تا در صورت نیاز آنها بتوانند محصولات مورد نظر را به راحتی انتخاب و خریداری کنند.

علاوه بر آن، مسترکارت این اپلیکیشن را برای گوشی‌های موبایل نيز ارائه نموده است و کاربران مي‌توانند با استفاده از آن و بارکد روی کالاهای موجود در خانه که رو به اتمام است و یا قصد سفارش آن را دارند، به راحتی آن را به فهرست خرید خود اضافه کنند. ديگر اينكه، این قابلیت وجود دارد که تمامی اعضای یک خانواده یک مسترکارت را به Groceries اضافه کنند و هزینه‌های خرید مواد غذایی را از طریق آن و تکنولوژی NFC پرداخت کنند.

 

1-4-چالش‌هاي استفاده از اينترنت اشياء در حوزه بانكداري

 

اگرچه بهره‌گيري از IoT در حوزه بانكداري منافع چشمگيري دارد، اما ريسك‌هايي را نيز به همراه دارد كه در هنگام توسعه آن بايد مورد توجه قرار گيرد. مهمترين اين چالش‌ها محافظت از حريم خصوصي افراد و حفظ امنيت داده‌ها است. بانك‌ها بايد به دقت به مدريت داده‌ها و حفظ امنيت آن توجه داشته باشند و از اطلاعات مشتريان خود مطابق با استانداردهاي حريم خصوصي محافظت كنند.

                

  • حريم خصوصي

اطلاعات مربوط به تراكنش‌هاي مالي از جمله اطلاعاتي كه از طريق تجهيزات يا ساعت‌هاي هوشمند ارسال مي‌شوند، براي بانك‌ها و موسسات مالي از اهميت بسزايي برخوردار هستند. علاوه بر اين داده‌ها، بانك‌ها به اطلاعات مربوط به مكان مشتري نيز دارند كه ممكن است در مواردي به سوءاستفاده از اين اطلاعات منجر شود. بنابراين يكي از دغدغه‌هاي اصلي بانك‌ها در زمان توسعه فناوري جديد در اين حوزه بايد اين باشد كه به اجراي استانداردهاي حريم خصوصي پايبند باشند و و اطلاعات موجود به درستي استفاده كنند.

 

  • امنيت داده‌ها

بانك‌ها و موسسات مالي، اطلاعات بسياري را از طريق تجهيزات مختلف جمع‌آوري مي‌كنند و هر گونه سوءاستفاده از اين اطلاعات مي‌تواند به بازخوردهاي منفي گسترده براي بانك‌ها منجر شود. هك كردن يا سوءاستفاده از اطلاعات مي‌تواند خسارات وسيعي براي مشتريان در پي داشته باشد. بنابراين، بانك‌ها بايد از جديدترين فناوري‌هاي امنيت داده استفاده كنند و تمهيدات مناسبي را براي تضمين امنيت داده اجرا كنند.

 

 

1-5-راهكار پيشنهادي

همزمان با افزايش استفاده از تجهيزات مختلف در حوزه پرداخت توسط مشتريان، زيرساخت‌هاي مربوطه نيز بايد با توجه به نيازهاي موجود توسعه يابد تا بتوان قابليت‌هاي مربوط به مديريت ديتا در پرداخت‌هاي مبتني بر اينترنت اشياء ايجاد كرد.

بر اين اساس پيشنهاد مي‌شود كه بانك‌ها و ارايه‌دهندگان خدمات پرداخت بايد قابليت‌هاي جديدي در جهت مديريت پرداخت‌هاي IoT كسب كنند تا بتوانند از منافع كلان توسعه IoT وجود دارد بهره ببرند. از سوي ديگر، تأمين امنيت تراكنش‌هاي مالي بر بستر اينترنت از طريق دستگاه‌ها و پوشيدني‌هايي كه به حساب بانكي فرد متصل هستند نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. با توجه به اينكه اكثر تجهيزات موبايل به سمت مجهز شدن به قابليت‌هاي شناسايي اطلاعات بيومتريك همچون اثر انگشت يا اسكن عنبيه چشم پيش مي‌روند، مي‌توان از اطلاعات بيومتريكي فرد براي تأييد تراكنش‌هاي مالي از طريق دستگاه‌هاي موبايل استفاده كرد.

 

دراین باره و کاربردهای IoT در صنعت بانکداری و بیمه، سومین نمایشگاه و کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء(IoTex2018) کارگاه هایی تخصصی با عناوین :Big Data و Blockchain برگزار میکند، علاقه مندان میتوانند برای ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر به آدرس:www.iraniotforum.org/iotex مراجعه نمایند.

منتظر حضور گرم شما در سومین نمایشگاه و کنفرانس تخصصی اینترنت اشیاء(IoTex2018)هستیم.

ورود اعضا