فناوری IoT در خدمت صنایع انرژی و خدمات همگانی

شركت‌های فعال در حوزه انرژی و خدمات همگانی با نوسانات قیمتی و افزایش تمایل به تغییر ساختار حقوقی ناشی از ادغام و خرید (M&A)  و تغییر مقررات و الزامات قانونی، مواجه هستند. در این میان، فناوری IoT می‌تواند منافع بسیاری برای این حوزه در پی داشته باشد. به همین دلیل است كه این شركت‌ها به خصوص شركت‌های فعال در بخش توزیع برق (که اصطلاحاً electric utility گفته می¬شود)، از اولین استفاده‌كنندگان و علاقه¬مندان بکارگیری این فناوری در صنت و کسب و کار خود هستند.

مریم پرستش- این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موج پذیرش فناوری

در بسیاری مناطق، دولت¬ها اهدافی را برای شركت‌های خدمات همگانی در جهت توسعه كنتورهای هوشمند و شبكه‌های  هوشمند برق در نظر گرفته‌اند. برای مثال در آمریكا، «قانون انرژی» سبب انجام اقداماتی برای كنترل مصرف و ایجاد توازن در عرضه از طریق شبكه‌های هوشمند برق شده است. اتحادیه اروپا نیز اهدافی بلندپروازانه را برای توسعه كنتورهای هوشمند تبیین كرده است چنانكه 28كشور عضو این اتحادیه، تعویض 80درصد از كنتورهای قدیمی با كنتورهای هوشمند تا سال 2020 را هدف گذاری كرده¬اند. 

اگرچه در ابتدای امر به مقررات رگولاتوری برای تأثیرپذیری توسعه IoT نیاز بود، اما فعالان حوزه انرژی و خدمات همگانی نیز به استفاده از IoT علاقمند بودند. این بدین دلیل است كه یك طرح تجاری شفاف از لحاظ خدمات مشتری پیشرفته، كاهش ریسك و افزایش بهره‌وری عملیاتی وجود دارد.

شروع با گام‌های كوچك: افزایش بهره‌وری دارایی‌های فعلی

گرچه شركت‌های انرژی در استفاده از سامانه كنترل و گردآوری دیتا (SCADA)  پیشرو بوده‌اند، اما IoT می‌تواند روش‌هایی ساده را برای توسعه كاربردهای این صنعت ارایه دهد.

روش دیگری كه شركت‌های خدمات همگانی می‌توانند از طریق آن، استفاده از IoT را آغاز كنند، نصب كنتورهای هوشمند در اماكن و ساختمان‌های تجاری است. این امر نه تنها به كاهش هزینه نیروی انسانی كه برای چك كردن كنتورهای قدیمی اعزام می‌شوند منجر می‌شود، بلكه به عرضه‌كنندگان خدمات امكان می‌دهد تا خدماتی جدید را با هدف متمایز كردن خدمات خود ارایه دهند. یكی از نمونه‌های این خدمات، برنامه‌های كاربردی مدیریت انرژی است. از طریق به اشتراك گذاشتن دیتایی كه جمع‌آوری شده است، شركت‌های خدمات همگانی می‌توانند ابزاری را در اختیار سازمان‌ها و مشترکین قرار دهند كه به ارتقاء بهره‌وری در ساختمان‌های آنها كمك می‌كند.

همچنین، شركت‌های نفت و گاز می‌توانند هزینه‌های عملیاتی خود را كاهش داده و بهره‌وری را افزایش دهند. دیتای سنسورها و تجزیه و تحلیل پیشرفته را می‌توان برای پیش‌بینی خرابی تجهیزات كلیدی در میدان نفتی استفاده كرد و از كارافتادن ناگهانی تجهیزات كه هزینه‌بر است جلوگیری كرد. اطلاعات جزیی در مورد شرایط آب و هوایی و سیستم‌های متصل می‌تواند به آغاز به كار و یا خاموش كردن اتوماتیك تجهیزات و در نتیجه افزایش تولید كمك كند.

49% رشد

بنابر پیش‌بینی Verizon، رشد سالانه تعداد اتصال‌های IoT در حوزه انرژی و خدمات همگانی در حدود 49درصد خواهد بود

در نظر گرفتن چشم‌اندازی بزرگتر: زیرساخت هوشمندتر و سبزتر

برنامه‌های كنتور هوشمند خانگی ذاتاً پیچیدگی بیشتری دارند. پیاده‌سازی ده‌ها میلیون كنتور یك تعهد بزرگ است. واضح‌ترین منفعت توسعه كنتور هوشمند برای كاربر نهایی این است كه سختی‌های استفاده از آن، هزینه نیروی انسانی برای قرائت كنتور یا برآورد قبض‌ها كاهش می‌یابد. عرضه‌كننده می‌تواند از دیتای مربوط به مصرف انرژی برای ارایه روش‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی و خدمات ارزش‌افزوده استفاده كند.

در این میان، توسعه شبكه هوشمند برق چالش‌برانگیزتر است. چراكه برای توسعه آن به تغییرات زیادی در زیرساخت‌های كلیدی نیاز است و عدم موفقیت در توسعه آن غیر قابل تصور است و نقض امنیت آن می‌تواند به فلج شدن كشور منجر شود. كنترل از راه دور می‌تواند به پیگیری سریعتر مشكلات كمك كند در حالیكه نیاز به اعزام نیروی انسانی (مهندسان) برای بازرسی تجهیزات در محل ساختمان‌ها را منتفی می‌كند. همچنین، IoT می‌تواند از به هدر رفتن منابع انرژی، از طریق شناسایی كردن عدم تطابق احتمالی میان میزان عرضه و میزان تقاضا، جلوگیری كند. بنابراین، می‌توان روندها را پیش‌بینی كرد و بر اساس دلایل منطقی¬تر، سرمایه‌گذاری كرد. شركت‌های خدمات رفاهی می‌توانند از طریق افزایش ایمن كاربری و بهره‌وری، از راه‌اندازی زیرساخت‌های جدید كه میلیاردها دلار هزینه خواهد داشت، خودداری كنند.

1.1میلیارد كنتور هوشمند

بنابر ارزیابی مؤسسه تحقیقاتی Navigant، در حدود 94میلیون كنتور هوشمند در سال 2014 به فروش رفته است و پیش‌بین می‌شود مجموع تعداد این كنتورها تا سال 2020 به 1.1میلیارد عدد برسد.

طی سال‌های پیش رو، غالباً تولید انرژی از منابعی همچون باد، خورشید، بیوگاز و سایر منابع تولید محدود ایجاد خواهد شد. اگر هدف افزایش كارامدی و بهره‌وری است، باید این انرژی‌ها در اطراف شبكه در حركت باشند یا ذخیره شوند كه در مواقع اوج تقاضا برای انرژی به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. چالش موجود در زمینه استفاده از این منابع تولید انرژی این است كه آنها خارج از زیرساخت‌های توزیع استاندارد هستند و زمان تولید انرژی توسط آنها غیرقابل پیش‌بینی است زیرا به شرایط آب‌و‌هوایی و سایر شرایط بستگی دارد. بدین ترتیب، نیاز به یك شبكه قابل اطمینان و انعطاف‌پذیر برای استفاده از این رویكردها با هدف پاسخگویی به تقاضا برای برق را تقویت می‌كند.

این داده‌ها می‌تواند به افزایش بهره‌وری عملیاتی منجر شود و ابزاری مناسب را برای شركت‌های خدمات همگانی فراهم می‌كند كه قصد دارند تا فراتر از نقش سنتی خود پیش رفته و خدمات انرژی یا خدمات مربوط به آن را ارایه دهند. بنابراین، شركت‌هایی كه از استراتژی‌های تجزیه و تحلیل پیشرفته، سیستم‌های ابری و مدیریت دیتا استفاده می‌كنند، موقعیت بهتری را برای مواجه با تهدیدهای احتمالی در آینده خواهند داشت.

علیرغم وجود این چالش‌ها، دلایل بسیاری وجود دارد كه نشان می‌دهد شركت‌های خدمات همگانی، شرایطی مطلوب را برای توسعه IoT دارند. معمولا زیرساخت‌های مربوط به شبكه‌ها و كنتورهای برق در مكان‌هایی ایمن و قابل دسترس همراه با زیرساخت‌های مربوط به شبكه بكهال و انرژی نصب شده‌اند. البته موضوع حائز اهمیت این است كه استفاده از یك مدل تجاری شفاف و همکاری برد-برد با بخش ICTT می‌تواند به رفع تمامی این چالش‌ها منجر شود.

 

ورود اعضا