اینترنت اشخاص؛ افزایش بهره‌وری و امنیت نیروی انسانی در محیط كار

سیستم‌های ردیاب سلامت كه هم ‌اكنون به یك بازار چند میلیارد دلاری تبدیل شده است، تجهیزاتی پوشیدنی هستند كه توسط اشخاص در جنبه‌های مختلف زندگی بکار گرفته می‌شود. در حال حاضر، دولت‌ها و شركت‌ها در تلاش هستند تا از این تجهیزات پوشیدنی برای افزایش ایمنی و سلامت انسان‌ها و كاهش هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های پزشكی بهره گیرند. 

كاهش هزینه‌های خدمات پزشكی

یكی از چالش‌های زندگی امروزی، افزایش هزینه‌های خدمات پزشكی است. از سوی دیگر، دولت‌ها نیز سعی دارند تا با افزایش سطح فعالیت‌های روزمره از معضل چاقی مفرط جلوگیری كنند و روش‌‌های به صرفته تر برای مراقبت از افراد مسن را ارایه دهند.

تجهیزات پوشیدنی می‌تواند به افراد مسن كمك كند تا مدت طولانی‌تری را مستقل از دیگران زندگی كنند. در اصل، این تجهیزات ساده می‌تواند به گونه‌ای باشد كه هم بر فاكتورهای حیاتی آنها كنترل داشته باشد و هم قابلیت درخواست كمك در شرایط اضطراری را داشته باشد. این امر می‌تواند به افزایش كیفیت زندگی و كاهش هزینه‌های مراقبت‌های پزشكی منجر شود. از چنین فناوری‌هایی می‌توان برای مدیریت بیماری‌های مزمن همچون دیابت نیز استفاده كرد. در مجموع، توسعه این نوع فناوری‌ها می‌تواند به كاهش میزان مراجعه حضوری بیماران به بیمارستان كمك كند و امكان كنترل از راه دور بیمار را فراهم می‌كند. در نتیجه، پزشكان می‌توانند تعداد بیشتری از بیماران را در هر روز درمان كنند.

در این میان، تجهیزات پوشیدنی مجهز به IoT نقشی حائز اهمیت را در پیشگیری از بیماری‌ها ایفا می‌كند. از طریق ترغیب مردم به داشتن زندگی سالم‌تر، از ایجاد چاقی یا سایر شرایطی كه سلامتی را به خطر می‌اندازد جلوگیری می‌شود. همچنین، این تجهیزات پوشیدنی می‌تواند به پزشكان عمومی كمك كند تا مطمئن شوند كه بیماران، فعالیت‌های تجویز شده را طبق برنامه انجام می‌دهند.

سلامتی در محل كار

سلامتی كارمندان و كارگران، یك مقوله حائز اهمیت برای تمام کارفرمایان است؛ سالم بودن كارمندان به افزایش بازدهی و كاهش زمان غیبت از كار منجر می‌شود. به همین دلیل است كه بسیاری از شركت‌ها به خصوص در آمریكا، برنامه‌های سلامتی را اجرا می‌كنند. در این میان، تجهیزات پوشیدنی می‌توانند به افزایش كارآمدی این برنامه‌ها كمك كنند.

بر اساس مطالعات ABI Research تا سال 2018، بیش از 13میلیون تجهیزات پوشیدنی مربوط به سلامتی و تناسب اندام در محل كار در شركت‌ها استفاده خواهد شد.

با استفاده از این تجهیزات، دیگر نیازی به پیگیری و گزارش داده‌ها همانند میزان دقایق فعالیت، كالری سوزانده‌ شده، یا بالا رفتن از پله توسط كارفرما نیست و این داده‌ها به صورت اتوماتیك از تجهیزات پوشیدنی به برنامه شركت منتقل می‌شود. این امر باعث افزایش دقت می‌شود.

همچنین، تجهیزات پوشیدنی را می‌توان برای افزایش ایمنی كارگران تنها و یا كارگرانی كه در محیط‌های خطرناك كار می‌كنند استفاده كرد. به جای آنكه از یك نیروی انسانی برای راه انداختن یك زنگ خطر استفاده شود، می‌توان از تجهیزات مجهز به IoT برای تشخیص مشكل احتمالی و اعلام اخطار به كارگران و یا درخواست كمك به صورت اتوماتیك استفاده كرد.

 

ورود اعضا